banner39

Taliban'a karşı medrese kullanılacak

Eğitimli Taliban'a karşı Afganistan yönetimi, eğitim reformu adı altında ülkenin 34 vilayetinde kendi dini okullarını kuracağını bildirdi.

Arşiv 30.03.2007, 10:07 06.07.2018, 09:31
Taliban'a karşı medrese kullanılacak

Dünya Bülteni Haber Merkezi

Medrese kökenli Taliban hareketiyle mücadele etmek için kapsamlı bir çalışma başlatan Afganistan yönetimi, eğitim reformu adı altında ülkenin 34 vilayetinde kendi dini okullarını kuracak.

Eğitim Bakanı Muhammed Hanif yaptığı açıklamada, ?demokrasi ve barış düşmanları ile mücadelede eğitimi bir silah olarak kullanılacağını? belirtti.

Taliban?ın dini okulları kullanarak kitlesini oluşturduğunu hatırlatan Bakan, bu harekete karşı benzer bir taktikle mücadele edeceklerini ve modern anlamda din eğitimi veren okullar kuracaklarını duyurdu.

İlk aşamada 50 bin öğrencinin eğitimden geçirileceğini söyleyen bakan, bunların yüzde 40?ının dini eğitim, yüzde 40?ının genel müfredat, yüzde 20?sinin de yabancı dil dallarında eğitime yönlendirileceğini kaydetti.

Ancak yeni tip eğitim için en ciddi sorun, bu eğitimi verecek öğretmen bulmakta yaşanıyor. 200 bine yakın öğretmenin büyük bölümü yeni eğitimi verebilecek kapasitede bulunmuyor.

Afganistan?da birçok bölgede ise eğitim bölgedeki cami imamları tarafından yürütülüyor.

Afganistan?da okuma yazma oranı yüzde 30?ların dahi altında. Kırsal bölgelerde ise her 10 kadından sadece biri okuma yazma biliyor.

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?