banner39

Taliban'dan Karzai'nin önerisine red

Taliban lideri Molla Ömer, Hamid Karzai'nin koşullu barış görüşmesi teklifini reddetti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Taliban'dan Karzai'nin önerisine red

Taliban lideri Molla Ömer, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin koşullu barış görüşmesi teklifini reddetti. Taliban sözcüsü Tayyib Aga, bilinmeyen bir yerden uydu telefonuyla yaptığı açıklamada, "bütün dünyanın kafirlerinin Afganistan'da toplandığını ve Afganları rehin aldığını" ileri sürerek, yabancı güçlerin varlığı devam ettiği sürece Afganistan'daki "kukla hükümetle" görüşme olmayacağını söyledi. Aga, "mücahitlerin silahlarını bırakmayacağını" da belirterek, "Karzai ve arkadaşlarının öncelikle kendilerini yabancı kafirlerin esaretinden kurtarıp ondan sonra görüşme çağrısı yapmaları gerektiğini" ifade etti.

Karzai'nin, Taliban'ın NATO ve Amerikan güçlerini yenilgiye uğrattığının farkına vardığını ve kaçmak için yer aradığını iddia eden Aga, Taliban'ın yabancı güçler Afganistan'da olduğu sürece barış görüşmesi yapmayacağını, Molla Ömer'in liderliğinde cihada devam edeceğini kaydetti.

Karzai, dün Hizbi İslami lideri Gulbeddin Hikmetyar'a da atıfta bulunarak, "Molla Ömer ya da başkası, bu insanlar konuşmak ve görüşmek istiyorsa, başımın üzerinde yerleri var. Ancak önce yabancı köleliğinden kurtulmalı ve barış içinde yaşamak üzere ülkelerine gelmeliler" demişti. "Afganistan'daki barış için onlarla görüşmeye hazırız. Yandaşlarıyla ve denetimlerinde olan kişilerle görüştük ve bunu yapmaya devam edeceğiz" ifadesini kullanan Karzai, ancak affın söz konusu olmadığını vurgulamıştı.

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?