banner15

Taliban'dan tehdit iddiası

Taliban'nın, binlerce intihar bombacısına sahip olduğu öne sürülerek, 2007'nin en kanlı yıl olacağı tehdidinde bulunduğu iddia edildi.

Taliban'dan tehdit iddiası
Afganistan'daki Taliban güçlerinin, bahar saldırıları öncesinde binlerce intihar bombacısına sahip olduklarını öne sürerek, 2007'nin en kanlı yıl olacağı tehdidinde bulunduğu iddia edildi.

Taliban'ın önde gelen komutanlarından Molla Hayatullah Han, Reuters ajansına verdiği demeçte, bahar döneminde Amerikalı ve yabancı askerlerle savaşmak üzere hazırlıkların yüzde 80'ini tamamladıklarını, savaşa başlamaya hazır olduklarını söyledi.

Han, 2000 civarında intihar eylemcileri olduğunu, bu rakamın intihar eylemcisi olmaya hazırlanan Taliban savaşçılarının yüzde 40'ına tekabül ettiğini öne sürdü. Taliban güçleri arasında intihar saldırıları için büyük bir heyecan olduğunu belirten Han, saldırıların artacağı tehdidinde bulundu.

Taliban komutanı Han, ayrıca Taliban'ın tüm güçlerinin Afganistan içinde olduğunu, Afgan vilayetlerinin tümünde merkezleri bulunduğunu belirterek, "Taliban, Pakistan'da mevcut değil. Çünkü Pakistan bize zarar verdi, birçok arkadaşımızı ABD'ye teslim etti" diye konuştu.

Molla Hayatullah Han, Pakistan'ın 2500 kilometrelik sınıra mayın döşeme ve dikenli tel çekme planıyla ilgili olarak da bunun Taliban'ın ayaklanmasını etkilemeyeceğini savundu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35