banner15

Tamil bölgesinde Tamilsiz seçim

Uzun süre Tamil gerillalarının elinde bulunan kasabalarda Sri Lanka yönetimi ilk kez seçim yaptı.

Tamil bölgesinde Tamilsiz seçim


Sri Lanka, Tamil gerillalarını geçtiğimiz Mayıs ayında yenilgiye uğrattıktan sonra 3 eyalette seçime gitti.

Bu sabah erken saatlerde açıklanan sonuçlara göre iktidardaki koalisyon partisi iki eyalette seçimleri büyük farkla kazandı.

Uzun yıllar Tamil gerillalarının kontrolünde bulunan iki kasabada seçimler 11 yıl sonra yapılabildi.

Seçimlerin yapıldığı Uva ve Cafna eyaletlerini iktidardaki koalisyon Birleşik Halkların Özgürlük Birliği Partisi (UPFA) kazanırken, gerillalardan temizlenen Vavuniya'yı, Illangai Thamil Arasu Katchi (ITAK) adlı Tamil partisi kazandı.

Bağımsız "Adil ve Özgür Seçimler için Hakların Ajansı" kurumundan yapılan açıklamaya göre, seçimlerin yapıldığı Uva eyaletinde katılım yüzde 55-60 oranında gerçekleşirken Vavuniya eyaletinde yüzde 50'de kaldı. 1990'da Tamil gerillalarının baskısıyla yaklaşık 100 bin Müslümanın göç etmek zorunda kaldığı adanın en kuzeyinde yer alan Cafna'da ise katılım sadece yüzde 25 oldu.

Seçimlerin en ilginç yönü çatışmalardan sonra yaklaşık 300 bin Tamil'in yaşadığı geçici kamplarda sadece birkaç bin kişinin oy kullanması.

Seçimlerin yapıldığı bölgede yaşayan Sri Lanka'lı Muhammed Cemal buu durunu, "Seçim, Tamillerin yaşadığı bölgede Tamil'siz yapıldı" şeklinde özetledi.

Seçimlere Sri Lanka Özgürlük partisinin yönettiği Birleşik Halkların Özgürlük Birliği Partisi, ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi, Sri Lanka Muslüman Kongresi Partisi ve diğer Tamil partiler katıldı.

Sri Lanka hükümeti seçimleri medyaya kapalı gerçekleştirdi.

 

 

 

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2009, 13:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35