banner39

Tamiller ve PKK işbirliği içinde iddiası

Sri Lanka Başbakanı, Tamil Kaplanlarıyla PKK'nın işbirliği içinde olduklarını iddia etti.

Arşiv 27.03.2008, 15:24 27.03.2008, 15:24
Tamiller ve PKK işbirliği içinde iddiası
Sri Lanka Başbakanı Ratnasiri Wickramanayaka, ülkesindeki ayrılıkçı Tamil Gerillalarının PKK ve diğer uluslararası terör örgütleri ile işbirliği içerisinde olduğunu iddia etti.

İsrail'de temaslarda bulunan Wickramanayaka, Sri Lanka'nın doğusunda ve kuzeyinde ayrı bir devlet kurmak isteyen Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları örgütünün, uluslalarası terör örgütleri ile çok sıkı irtibatının olduğunu belirtti. Başbakan Wickramanayaka, bu örgütleri; PKK, El Kaide, Filipinlerdeki bazı gruplar ve Taliban olarak sıraladı.

Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları örgütü, 1983'ten beri hükümet güçlerine karşı savaşıyor. O tarihten bu yana çıkan şiddet olaylarında 70 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Kuzeyde yoğunlaşan çatışmalarda 2007'de 4 bin 500 kişi öldü. Çatışmalar nedeniyle son 30 yılda 1 milyondan fazla insan evlerini terk etmek zorunda kaldı.

SRİ LANKA CUMHURBAŞKANI TÜRKİYE'YE GELMEK İSTİYOR

Bu arada, Türkiye'nin Sri Lanka Fahri Konsolosu Bharati Vijeratne, Sri Lanka Cumhurbaşkanı Mahinda Rajapaksa'nın yakın gelecekte Türkiye'ye ziyarette bulunmak istediğini kaydetti.

Colombo hükümeti, Türkiye ile Sri Lanka arasında imzalanacak suçluların iadesi anlaşması taslağının geçtiğimiz Şubat'ta son şeklini aldığını duyurmuştu. Anlaşmanın resmi olarak imzalanması için iki ülke arasında yapılacak üst düzey bir ziyaret bekleniyor.

Sri Lankalılar, 2004'teki tsunami felaketinden sonra 450 konutluk yardım yapan Türkiye'ye minnet duyuyor.


Kaynak: Samanyoluhaber

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?