banner15

Tanıklar polisi şaşırtma yarışında

Gazeteci Hrant Dink Cinayetini başkasının işlediğini iddia eden tanıkların ifadelerinin birbirini tutmadığı bilidirildi.

Tanıklar polisi şaşırtma yarışında

Polisin, Agos Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikastinin azmettiricisi olduğu ileri sürülen Yasin Hayal'i, saldırıdan 2-3 saat sonra yerini tespit ederek takibe aldığı ortaya çıktı.

Dink'in saldırıya uğramasından sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı, Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nün “Yasin Hayal'in Dink'i öldürebileceği” bilgisini içeren 17 Şubat 2006 tarihli ihbar yazısından hareketle hemen Hayal'in peşine düştü. Hayal'in Trabzon'da kaldığı yer, Dink'in öldürüldüğü saatten yaklaşık 2-3 saat sonra tam olarak tespit edildi. Takibe alınan Hayal, Ogün Samast, yakalandıktan sonra gözaltına alınıp İstanbul'a getirildi.

İKİNCİ TETİKÇİ İHTİMALİ

Polis, asıl tetikçinin Yasin Hayal olduğu şeklindeki iddialara ise temkinli yaklaşıyor. Hayal'in cinayetin işlendiği gün Trabzon'da olduğunun tespit edilmesine rağmen, Samast'ın yanında ikinci, üçüncü hatta dördüncü şahısların olabileceği ihtimali üzerinde de duruluyor. Polis yetkilileri, Dink'i vuran tetikçinin Hayal olduğuna dair ifade verdiği belirtilen kadın tanığın, gördüğü kişinin Yasin Hayal olup olmadığından çok emin olamadığı bilgisini verdiler.

Güvenlik nedeniyle kimliği gizli tutulan kadın tanık, Dink'i tandığını ve bankadan çıktığını görünce gidip merhabalaşmak istediğini ancak arkasından yetişemediğini belirterek, şunları söylemişti: “O sırada, sol tarafından 45 yaşlarında biri geldi, Hrant Bey'in dikkatini dağıttı. O anda, Hrant Bey'in önünde ve arkasında iki kişi belirdi, 45 yaşlarındaki adam uzaklaştı. Bu kişilerden önde olanı Ogün Samast'tı. Hrant Dink'i aralarına almışlardı. Arkadaki hemen silahını çekip, ensesinden seri şekilde üç el ateş açtı. Sonra ikisi birden, koşarak Şafak Sokak'a girdi. Tetiği çeken adam, kalabalığa, 'Bunu kim yaptı' diye sorarak gidiyordu. Tetiği çeken adam, sokakta başka biriyle buluştu, Samast kaçıp gitti. ”

İFADELER ÖRTÜŞMEDİ

Dink'in vurulduğu gün ise gazetecilere olayı anlatan bir başka kadın tanık olayı şöyle anlatmıştı: “Yoldan geçerken Hrant Dink ile yan yana geldim. Çocuk beni itip silahı çekti ve Dink'e 3 el ateş etti.” Görgü tanığı kadın, olay yerinin yakınındaki kame-radan saldırganı polise göstermişti. Tetikçinin Hayal olduğunu ısrarla vurgulayan ve gazetelere bu yönde demeçler veren Tunç Erdem Yakar'ın ise telefon kayıtlarıyla ilgili yapılan araştırmalar sonucunda Dink'in saldırıya uğradığı dakikada Beşiktaş'ta olduğu anlaşıldı.

YASİN: YAKINDA ÇIKARIM

Yeni Şafak'ın sorularını cevaplandıran Yasin Hayal'in babası Bahattin Hayal, “Yasin bana 'her şeyi mahkemede anlatacağım. Bilinmeyen bir şey kalmayacak' dedi” diye konuştu. Yasin'in kendilerine yakında hapisten çıkacağını söylediğini kaydeden Bahattin Hayal, Yasin'in Tuncel'in polisle irtibatını hapiste öğrendiğini ve kendisine çok kızgın olduğunu, ifade etti. Bahattin Hayal, Yasin'le görüşmesinde “Mahkemede her şeyi anlatacağım ve hapisten çıkacağım ama Erhan çıkamayacak göreceksiniz” dediğini söyledi.

BABA: YASİN YANIMDAYDI

Hrant Dink'i oğlu Yasin'in öldürdüğü iddialarına da sert tepki gösteren Hayal, “Bu tür iddiaları ortaya atıp ispatlamayanlar şerefsizdir. Yasin benim yanımda televizyonda cinayet görüntülerini izledi. Hiçbir tepkisi olmadı, terlemedi, birşey söylemedi ama yanımdaydı diye konuştu.

TANIĞIN BAŞKA CİNAYETLERE DE ŞAHİT

Hrant Dink cinayetinin görgü tanıklarından biri olduğunu iddia eden ve tetiği çeken kişinin Yasin Hayal olduğunu söyleyen Tunç Erden Yakar tanıdık çıktı.

Yakar 10 yıl önce bir tecavüz olayının mağdurlarından biri olarak gündeme gelmişti.

Bu olaydan sonra başı dertten bir türlü kurtulmayan Yakar'ın adı, Hollanda'da işlenen bir cinayette de tanık olarak geçti.

Yakar 2002'de Hollanda'da ırkçı parti lideri Pim Fortuyn vurularak öldürüldüğünde de tanık olarak dinlenmişti. Bu arada Yakar'ın yaşadıkları yönetmenliğini Serdar Akar'ın yaptığı 'Barda' filminin de ilham kaynağı oldu

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35