banner39

Tanıkların İfadeleriyle Guantanamo Gerçeği

ABD’nin Guantanamo’da tuttuğu mahkumların çıkarıldıkları askeri mahkemelerde verdikleri ifadeler basına açıklandı. Mahkumlardan biri ifadesinde, “Ellerim arkamda bağlıydı, ve dizlerim yerdeydi, başım kanıyordu. Çok acı çekiyordum.... O a

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Tanıkların İfadeleriyle Guantanamo Gerçeği

ABD’nin Taliban ve el-Kaide savaşçıları oldukları iddiasıyla Guantanamo’da tuttuğu mahkumların çıkarıldıkları askeri mahkemelerde verdikleri ifadeler basına açıklandı. Bilgi edinme yasası uyarınca açılan dava sonucu Associated Press Haber Ajansı’na verilen ifadelerde mahkumlar gördükleri işkenceleri anlatıyor. Associated Press haber ajansının bilgi edinme özgürlüğü yasası uyarınca açtığı dava sayesinde açıklanan ifadeler, 40 ülkeden 520 mahkumun tutulduğu Guantanamo üssünde yaşanan trajediye ışık tutuyor. Mahkeme tutunaklarında adı siyahla yazılmış olan bir mahkum, Amerikalı askerlerce taciz edilmesinden ötürü beliren sağlık problemlerinin Guantanamo’da ciddiye alınmadığını söyledi. Mahkum, “Amerikalılar bana öyle korkunç şekilde vurdular ve beni öylesine dövdüler ki anlatamam. İdrarımı kontrol edemiyorum ve bu yüzden bazen hep tuvalet kağıdı kullanıyorum, böylece pantolonumu ıslanmaktan kurtarmış oluyorum. Acı çektiğim yeri onlara gösteriyorum ama, onlar sanırım bunu şaka olarak anlıyor ve bana gülüyorlar.’’ dedi.

 

Mahkumlardan biri ifadesinde, “Ellerim arkamda bağlıydı, ve dizlerim yerdeydi, başım kanıyordu. Çok acı çekiyordum.... O an bana ‘sen Usame Bin Ladin misin?’ diye sorsalardı, evet ben oyum diyebilirdim” diyor.  Birçok rapor gibi bu ifadelerde de, ABD Genelkurmay Başkanı Richard Myers gibi yetkililerin “gayriinsani hiçbir uygulama yok” açıklamalarıyla ters düşüyor. Yakalananlardan biri de, Karzai hükümetinin bölge sorumlusu olduğunu iddia ediyor. Mahkum, “Aslında burada kendilerine karşı savaştığımız kişilerle aynı yerdeyim. Bizi gördüklerinde dalga geçiyorlar. Bunlar Karzai hükümetinden ve onlar da buradalar diyorlar” ifadelerini kullanıyor. 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?