Tanrı'nın Direniş Ordusu büyük sorun oldu

Uğanda'da faaliyet gösteren Tanrı'nın Direniş Ordusu bölgesel güvenlik sorunu haline geldi.

Tanrı'nın Direniş Ordusu büyük sorun oldu

Serhat Orakçı-Dünya Bülteni / Hartum

Son dönemlerde basında yer alan haberler Uganda’nın kuzeyine konuşlanmış Tanrı’nın Direniş Ordusu (LRA)’nun Orta Afrika’da bölgesel güvenlik sorunu haline geldiğini gösteriyor. Uganda, Kongo, Sudan ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ni içine alan bir çemberde saldırılar düzenleyen silahlı örgüt binlerce insanın ölümüne yol açarken binlercesinin de köylerini ve kasabalarını terk etmesine neden oluyor. Konu hakkında çalışma yapan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu (UNHCR) son dönemlerde artan şiddet olaylarına dikkat çekerek bu bölgesel güvenlik sorununun boyutlarını ortaya koyuyor.

1987’de Uganda hükümetine karşı başlayan silahlı hareket kendisini Tanrı’nın sözcüsü ilan eden Joseph Kony tarafından yürütülüyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonunun verdiği bilgiye göre, kendisini Hıristiyanlık ve bir takım batıl inançlarla ilişkilendiren silahlı grubun sadece Güney Sudan’da yürüttüğü saldırılarla 2.500 kişinin ölümüne ve 87.000 kişinin başka eyaletlere göç etmesine yol açtığı belirtiliyor. Yine grubun 20 Mart-6 Mayıs tarihleri arasında Orta Afrika Cumhuriyeti Haut-Mbomou bölgesinde düzenlediği 10 köy baskını ile 36 kişinin öldüğü, birçok evin yandığı ve 10.000 civarında kişinin bölgeden göç ettiği bildiriliyor. Silahlı örgütün Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin doğusunda 22-26 Şubat arasında yaptığı baskınlarda da çocuklarda dahil olmak üzere 100 kişinin öldüğü bildiriliyor.

Örgütün silahlı eylemleri aynı zamanda bölgedeki ülkeler arasında zaman zaman gerilimi tırmandırıyor. Uganda bölgedeki diğer komşu ülkeleri Tanrı’nın Direniş Ordusunu desteklemek ve lojistik destek sağlamakla suçlarken komşu ülkeler bu iddiayı reddediyor.

Serhat Orakçı
 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2010, 19:01
banner53
YORUM EKLE

banner39