banner39

Tanzanyalı Müslümanlar Bush'un ziyaretine karşı çıktı

Tanzanyalı Müslümanlar yarın gece Afrika turuna çıkacak ABD Başkanı Bush'u 'telin eden' protesto eylemi düzenledi.

Arşiv 15.02.2008, 17:57 15.02.2008, 18:15
Tanzanyalı Müslümanlar Bush'un ziyaretine karşı çıktı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tanzanya'nın başkenti Darüs Selam'da binlerce Müslüman ABD Başkanı George W. Bush'un ziyaretini protesto ederek Amerikan bayraklarını yaktı.

"Bush petrol hırsızıdır", "Kötülük bir dış polita değildir" ve "Kim terörist? Bush" şeklinde slogan atan Tanzanyalı Müslümanlar şehrin merkezindeki Amerikan büyükelçilik binası önünden başlattıkları bir yürüyüş gerçekleştirdi.
Protestocular polis tarafından boş bir araziye yöneltildi. Protestocular, burada, hafta sonu gelecek Bush için göndere çekilen Amerikan bayrağını indirdi ve yaktı. Polis bayrak yakma olayına müdahale etmedi, şiddet olayları yaşanmadı.

Cuma namazı sonrasında başlayan protesto yürüyüşü sebebiyle Selander köprüsünde trafik sıkışıklığı yaşandı.

Protestoyu organize edenlerden Şeyh Mussa Kundecha, gazetecilere, "Protesto ederek ve ziyaretini lanetleyerek Bush'u ilk biz karşıladık." dedi.Bush'un Cumartesi gecesi Afrika'ya gelmesi bekleniyor. İkinci Afrika turuna çıkan ABD Başkanı Bush'un beş Afrika ülkesini ziyaret etmesi bekleniyor.

Tanzanya Afrika'nın en istikrarlı ve demokratik ülkelerinden biri. Tanzanya Devlet Başkanı Jakaya Kikwete Washington'un en yakın müttefiklerinden biri.

Tanzanyalı Müslümanlar, ABD'ye, Irak ve Afganistan'daki savaşlar, İslamcıları yenilgiye uğratmak için Etiyopya'nın Somali'yi işgal etmesine destek vermesi sebebiyle kızgınlar. Müslümanlar, Tanzanya'daki "anti-terörizm" yasaları yüzünden kendilerine ayrım yapıldığını belirtiyorlar.

1998'de bombalı saldırı sonucu tahrip olan ABD Büyükelçilik binası şimdiki yerine taşındı. Saldırının El Kaide tarafından gerçekleştirildiği ileri sürülmüştü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?