Tarayıcıdan geçmeyen İngiltere'den uçamayacak

İngiltere hükümeti havalanlarında vücut tarayıcı cihazlarından geçmeyi reddeden yolculara uçuş izni verilmeyeceğini duyurdu

Tarayıcıdan geçmeyen İngiltere'den uçamayacak

 

İngiltere'deki havaalanlarında bundan böyle vücut tarayıcısından geçmeyi reddeden yolcuların uçağa binmelerine izin verilmeyecek.

Heathrow ve Manchester havalimanlarında kullanılmaya başlayan tarayıcılar ile birlikte katı kurallar da yürürlüğe girdi.

Yolcuların bir bölümü tarayıcı cihazlardan geçmek zorunda olacak ve kimin geçip kimin geçmeyeceğine havalimanlarındaki güvenlik görevlileri karar verecek.

Ulaştırma Bakanlığı’nda yapılan açıklamada çocuklar da dahil olmak üzere tüm yolcuların potansiyel olarak tarayıcılardan geçmek zorunda olduklarını duyurdu.

Patlayıcıları belirlemek üzere tasarlanmış olan ve İngiltere’deki tüm havaalanlarında kullanılacak olan tarayıcılar ilk olarak Heathrow havalimanının 4. terminali ile Manchester havalimanında uygulamaya sokuldu.

Aynı zamanda Heathrow havalimanında görev yapan personele yolcular kontrolden geçerken ne tür 'garip davranışlara' dikkat edilmesi gerektiği ve bu yolcuların seçilerek ekstra kontrolden geçirilmelerine dair eğitim de veriliyor.

Bunlara ek olarak hangi yolcuların daha fazla aranmaları ve hatta sorguya çekilemelerinde istihbarat bilgileri de rol oynayacak.

Kaynak: CNNTürk
 

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 16:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35