banner39

Tarih belgelerle konuşur

Tarihçi Prof. Ali Akyıldız, tarihi belgeler ışığında yerleşik "Osmanlı Harem İmajını" temelden sarstı.

Arşiv 11.04.2009, 00:54 14.04.2009, 10:55
Tarih belgelerle konuşur


Ömer Faruk Akari / Dünya Bülteni

Tarihi tabularımızın çok fazlaca olduğu, yanlış bilgilerin doğru gibi anlatıldığı günümüzde dinlenmesi gereken bir isim Prof. Dr. Ali Akyıldız. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlemiş olduğu kültürel etkinlikler dâhilinde Osmanlı Tarihinden Ayrıntılar başlığı altında "Valide Sultanlar ve Pertevniyal Valide Sultan'ın Hayatı" adlı konferansta tarih severlerle buluştu.

Harem ve sultanlar hakkında genel bir bilgi vererek başladığı konuşmasına daha sonra Pertevniyal Valide Sultanın hayatını, karakterini ve yaptırmış olduğu eserleri anlatarak devam etti. Abdulaziz'in şüpheli ölümünü resmi tarihi kayıtlar çerçevesinde anlattı. Bir saate yakın süren konuşmasından sonra dinleyicilerin sorduğu soruları cevapladı.

Konu "Harem ve Sultanlar" olunca da sorulacak sorular tahmin edileceği üzere, aklımızda yer etmiş harem sahneleri oldu. Sorulan bu soruları, üzerine basa basa, kesinlikle böyle şeylerin bir senaryodan öte geçemediği, Akyıldız Osmanlıda bunların mümkün olamayacağını, tarihi belgelere dayandırarak cevaplamaya çalıştı. Türkiye'de bunun üzerine yazılmış kitapların yanlışlığından bahsederek edinilen tarihi bilgilerin ancak doğru kaynaktan alınmasını, tarih yazarlarının muhakkak işinde uzman olması ve kati surette Osmanlıca bilmesi gerektiğini savundu.

Ali Akyıldız, Günümüzde tarihimize dair öne sürülen yanlış imaj üzerine devam eden konuşmasına şöyle devam etti;

"Cumhuriyet zamanında yazılmış tarih kitaplarına, yapılmış olan tiyatro ve sinemalara baktığımızda hep söylediğiniz şekilde Osmanlı geleneğine yakışmayan harem görüntüleri, kol ve adam kesmeler mevcut. Buda ister istemez gençlerin bilinçaltına yanlış şekilde yerleşiyor ve insanlar bunları bu şekilde öğreniyorlar. Her zaman doğru kaynaklara ulaşılması da mümkün olmuyor.

Böyle bir eser hazırlanırken size hiç başvurulmuyor mu, bilgilerinizden yararlanılmıyor mu? " şeklinde bir soru yönelttiğimizde Ali Akyıldız şu cevabı verdi:

"Bu konuda kesinlikle size katılıyorum. Benim fikrime sadece merhum Turgut Özal zamanında başvuruldu. Bir diplomatla ilk o zaman görüştüm. Yanlış imaj konusunda şu zamanda büyük bir çaba var. Batının etkisinde kalmış aydınlar bunu bilinçli bir şekilde yapıyorlar. Fakat yapılan bu iş tarihe bir küfürdür. İnsanın kendi tarihine küfür etmesi de ancak bu ülkede olur sanırım. Ben demiyorum tarihi eleştirmeyin. Eleştireceğiz ki tarih bize yardımcı olsun. Ama şu zamanda yapılanlar bilgi sahibi olamadan sadece saldırıdır. Türkiye'ye dışarıdan gelip daha Türkçe bile bilmeden tarih kitabı yazılıyor ve bu en çok satanlar listesinde yer alıyorsa bu tarihi konuda bizim bir ayıbımızdır. Bunu kabullenmek mümkün değil."

Tarihi bilinç konusundaki eksikliğimizden üzüntü duyduğunu belirten Akyıldız Pertevniyal Valide Sultanın ölümünden sonra bulunan kendi yazmış olduğu mektubunu okuyarak konuşmasına son verdi.

Ali Akyıldız hakkında genel bir bilgi:

Rize Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü'nden 1981 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Tarih Bölümü'ne yatay geçiş yapmış ve 1985 senesinde buradan mezun olmuş. Aynı yıl, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yakınçağ Tarihi Anabilim Dalı Yüksek Lisans Programı'nı kazandı. 1987'de İzmir-Aydın Demiryolu konulu tez ile yüksek lisansını tamamlayarak doktora programına kaydoldu. Osmanlı Merkez Bürokrasisinde Reform (1836–1856) adıyla hazırladığı ve 21 Temmuz 1992 tarihinde savunduğu tezle doktor oldu. 1987–89 yılları arasında iki sene Başbakanlık Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı'nda uzman yardımcısı olarak çalıştı. Kasım 1988'de Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi'nde açılan Yakınçağ Tarihi araştırma görevliliği imtihanını kazandı. 12 Ekim 1995 tarihinde Yakınçağ Tarihi doçenti; 28 Mart 2001 tarihinde de Yakınçağ Tarihi profesörü oldu. Halen aynı fakültede profesör olarak görev yapmaktadır. 1995'te İngiltere ve İskoçya'da araştırma ve incelemeler yaptı. Aynı yıl Türk Tarih Kurumu'nun düzenlediği yarışmada Tanzimat Dönemi Osmanlı Merkez Teşkilatında Reform isimli kitabıyla Teşvik Ödülünü aldı. 1997 yılından beri Türkiye Diyanet vakfı İslam Araştırmaları Merkezi'nin çıkardığı İslam Ansiklopedisi'nin Türk Tarihi ve Medeniyeti Heyeti'nde müellif-redaktör olarak görev yapmaktadır. Temmuz-Ağustos 2000 tarihlerinde Londra Ekonomi ve siyaset Bilimi Okulu ve Doğu ve Afrika Araştırmaları Okulu'nda misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Eylül 2001'de Islamic Area Studies projesi çerçevesinde Tokyo Üniversitesi'nde bir hafta süreyle ders verdi. Yazarın daha önce yayımlanmış eserleri: Tanzimat Dönemi Osmanlı Merkez Teşkilatında Reform (1836–1856), Osmanlı Finans Sisteminde Dönüm Noktası: Kâğıt Para ve Sosyo-Ekonomik Etkileri, Mümin ve Müsrif Bir Padişah Kızı Refia Sultan, Osmanlı dönemi Tahvil ve Hisse Senetleri.


bilgibulteni@gmail.com


banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?