banner39

Tarihe tanıklık eden kadın

Trabzon'da oturan 109 yaşındaki Rabia Asan uzun ömürlü olmanın sırrını düzenli beslenmesine bağlıyor

Arşiv 29.03.2007, 13:34 06.07.2018, 09:31
Tarihe tanıklık eden kadın

Trabzon'da tarihin canlı tanıklarından Rabia Nine, ilerlemiş yaşına rağmen zamana meydan okuyor.
 
Of İlçesi'ne bağlı Cumapazarı Reis Mahallesi'nde ikâmet eden Rabia Asan (109), Cumhuriyetin kurucusu Atatürk'ten 17 yaş küçük olduğunu, hayatta kalmasının sırrını da düzenli beslenmesinden kaynaklandığını söyledi.

Rabia Nine'nin sadece kendi köyünde değil, çevre köy ve ilçelerde de yaşça emsalinin olmadığı, 4 çocuğundan ikisinin hayatta olduğu, torunları ve torunlarının evlatları olmak üzere 32 torunu bulunduğu belirtildi. Bu yaşta hayatta kalmasının Allah'ın kendisine bir lütfu olduğunu ifade eden Rabia Nine, "Gençliğimde bütün zorluklara rağmen özellikle beslenmeme çok dikkat ederdim. Uzun süre yaylacılık yaptım. Hayvancılık yapmamıza rağmen yoğurdun dışında bir şey yemedim. Meyve ve sebzeyi buldukça bol miktarda yedim. Uzun süre yaşamamın sırrı da herhalde bundan olsa gerek." dedi.

Kendi ihtiyaçlarını karşılayabilen Rabia Nine, Rusların 1910 yılında Karadeniz'i işgalini de dün yaşanmış gibi hatırlıyor. İşgal ile birlikte seferberlik yıllarını anlatan Rabia Nine şöyle konuştu: "Rusların gençlere özellikle bayanlara zarar verebileceğini düşünerek çoluk çocuk yollara düştük. Halkın bir kısmı sahilden Samsun'un Bafra İlçesi'ne giderken biz de Kazankıran Dağı'ndan Bayburt istikametine göç ettik. O dönemde 12-13 yaşlarındaydım. Ruslar insanların göç etmesini engellemek için gemilerle sahilleri top ateşi altında tutuyordu. Saldatların nefesini hep ensemizde hissediyorduk. Az miktarda Türk askeri Rus askerlerini oyalıyor, bu arada biz uzaklaşıyorduk. Beyaz at üzerinde yüzbaşı olduğu söylenen bir subay gözümüz önünde Kazalah'ta şehit edildi. Burada genellikle yaşlı insanlar kaldı. Çalışabilecek insanları yol yapımında para karşılığı çalıştırıyorlardı."

Rabia Nine, Rus askerlerinden çok, içlerinde bulunan Ermeni kökenli askerlerden korktuklarını kaydederek, "Ermeni askerlerden her türlü tehlike gelebiliyordu. Rusların insanlarımıza kötülük yapmadığını öğrenince biz bir ay içerisinde Bayburt'tan geri döndük. Hiç dönmeyenler de oldu. Çoğunluğu beş yıl içerisinde geri döndü." diye konuştu

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
18
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?