banner15

Tarihi caminin durumu içler acısı-FOTO

Tarihi Anadolu Selçuklu dönemine dayanan 800 yıllık caminin durumu içler acısı.

Tarihi caminin durumu içler acısı-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

İzmir'in Tire İlçesi Hisarlık köyündeki 800 yıllık camiden tarihi eser çalındı. Hisarlık köyünde yaklaşık on yıldır ibadete kapalı olan tarihi caminin bir metrelik tavan motifi çalındı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait tarihi Anadolu Selçuklu dönemine dayanan 800 yıllık tarihi camiden öğle saatlerinde büyük bir gürültü geldiğini söyleyen köy sakinleri, bir müddet sonra bir kişinin sırtında bir eşya ile beyaz bir arabaya binerek köyden hızla uzaklaştığını söyledi. Köylülerin ihbarı Jandarma Olay Yeri İnceleme ekipleri soruşturma başlattı.Köy sakinleri, yaklaşık 10 yıldır camilerinin imamı olmadığını ve cenazelerinin Tire'de yıkanıp daha sonra köye getirilip defnedildiğini bildirdi.Yetkililerin yaklaşık 10 yıl önce camiyi ibadete kapattığını anlatan bir köylü, "O gün bugündür köyümüzde ezan sesi yok. Cenazelerimiz de Tire'de yıkanıyor. Cami onarıma alınmalı. Bu duruma bir an önce çözüm bulunmalı" dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2010, 16:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
suleyman ol
suleyman ol - 9 yıl Önce

selamlar, suç devlettemi koy halkindami?devlet kiliselere verdigi onemi ecdadin camilerede vermesi lazim. Halkinda koylerinde caminin olmamasindan fazla sikayetci degil sanirim.

banner39

banner36

banner37

banner35