banner15

Tarihi Eserlere Terör Sigortası

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yurt dışına giden Türk eserlerini savaş hali hariç her türlü tehlikeye karşı sigortalatacak.

Tarihi Eserlere Terör Sigortası

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, Türkiye ilk defa, Hollanda, Almanya ve İtalya'dan, sergilenmek üzere gönderdiği tarihi eserlerinin uçak düşmesi ve terör saldırılarına karşı sigortalanmasını istedi.

Her üç ülke de milyonlarca doları bulan sigorta bedelini ilk etapta karşılamak istemese de sergilerinde, önemli eserler bulundurabilmek için Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bu talebini karşılamak zorunda kaldı.

TEK İSTİSNA SAVAŞ HALİ

Söz konusu önlem bundan böyle yurt dışına gönderilecek her eser için karşı tarafla imzalanacak protokole yerleştirilecek. Böylece yurt dışına gönderilen tarihi eserler için sigorta kapsamı arttırılmış oldu.

Daha önce eserlerin, çalınma, doğal afetlerden etkilenerek zarar görmesi gibi durumlara karşı sigortalanması talep ediliyordu. Bundan böyle ise sigorta kapsamı dışında kalan tek durum savaş hali olacak. Savaş dışında tarihi eserlere zarar veren ülkeler, belirlenen sigorta bedelini Türkiye'ye ödemekle yükümlü kılınacak.

PROTOKOL İLK OLARAK HOLLANDA İLE İMZALANDI

Türkiye söz konusu uygulamayı ilk olarak Hollanda'ya gönderilen “İstanbul: Şehir ve Sultan” sergisinde devreye soktu. İkinci protokol, İtalya ile “Türkiye: 7000 Bin Yıllık Tarih” sergisi için imzalandı. Son olarak Almanya ile “12 Bin Yıl Önce Anadolu: İnsanlık Tarihinin En Eski Anıtları” sergisi için aynı düzenlemeyi içeren protokol imzalandı.

20 Ocak 2007 tarihinde Almanya'nın Baden kentinde açılan sergi için Türkiye 386 adet tarihi eser gönderdi. Almanya bu eserleri toplam 92 milyon 551 bin 850 dolara sigortaladı.

ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48