banner39

Tarihi eserleri restore ettirmiyorlar

Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, boğazda ki tarihi eserlerin ciddi bir tehlike ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Arşiv 03.04.2007, 14:06 06.07.2018, 09:31
Tarihi eserleri restore ettirmiyorlar

Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, İstanbul Boğazı'nın kıyısındaki tarihî eserleri restore etmek istediklerini, fakat engellendiklerini söyledi. Ergül, Boğaz'ı ilgilendiren hususlar hakkında yasal düzenleme yapılması gerektiğini ifade etti.

Muharrem Ergül, Boğazları ve Eserlerini Yaşatma Derneği'nin (BODER) Feshane'de düzenlediği İstanbul Boğazı Kompozisyon Yarışması'nın ödül törenine katıldı. Ergül, burada yaptığı konuşmada, İstanbul Boğazı'nın kıyısındaki eserlerin restorasyonu konusunda karşılaştıkları zorluklara değindi. Eserlerin ciddi bir tehlike altında olduğunu vurgulayan Ergül, "Biz, tarihî değeri olan bu eserleri restore etmek istiyoruz. Ama Boğaziçi İmar Müdürlüğü karşıma çıkıyor. 'Sizin yetkiniz yok, yapamazsınız, biz yaparız' diyorlar. Fakat hiçbir şey yapmıyorlar." ifadelerini kullandı. Boğaz'ı ilgilendiren hususlar hakkında acilen yasal düzenleme yapılması gerektiğini sözlerine ekleyen Ergül, "İstanbul Boğazı denildiğinde sadece akan suyu değil, onun etrafındakileri de düşünmek lazım." dedi. Atık su konusuna da değinen Ergül şunları söyledi: "İstanbul Boğazı'na her gün iki milyon metreküpten fazla atık su akıyor. Kolektörlerle bunu önlemeye çalışıyoruz. İki yıl içinde bu sorunun tamamen çözülmesi için çalışmalarımız sürüyor." diyen Ergül, İstanbulluların Boğaz'ın değerinin farkında olmadığını kaydetti ve deniz ulaşımının göz ardı edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Ödül törenine katılan Ulaştırma Bakanlığı Denizcilik Müsteşarı İsmet Yılmaz ise Boğaz'da muhtemel kazalara karşı tüm önlemlerin alındığını kaydetti. Boğaz'da ciddi bir kaza beklemediklerini dile getiren Yılmaz, "Biz bütün tedbirleri aldık. Kaza beklemiyoruz. Fakat böyle bir ihtimal her zaman var. Ancak Boğaz kapatılırsa kazalar tamamen önlenebilir. Bu da çözüm değil. Önemli olan, sistem işlerken bunu başarabilmek." şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?