banner39

Tarihte İlk Kez Bir Kadın Cuma Namazı Kıldıracak

Tarihte daha önce benzeri olmayan bir ilk yarın ABD'de gerçekleşecek. New York’ta bir kadın, erkek-kadın karışık cami cemaatine Cuma namazı kıldıracak. Namazı Afrika asıllı olan Amerikalı kadın profesör Amina Wadud kıldıracak. Wadud böylece, tarih k

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Tarihte İlk Kez Bir Kadın Cuma Namazı Kıldıracak
Turan KIŞLAKÇI
İslâm Dünyası Haber Merkezi


Amerika’da ilk kez bir kadın, saflarda erkek-kadın karışık cemaate Cuma namazı kıldıracak. ABD'nin New York kentinde yarın (18 Mart) gerçekleşecek olan "Kadın hocanın Cuma namazı kıldırması" eyleminin, Amerika’daki ‘Müslüman Uyan’ anlamına gelen ‘Muslim Wake Up’ adlı organizasyon tarafından hazırlandığı belirtildi. Cuma namazının Virginia Commonwealth Üniversitesi İslâmi İlimler Kürsüsü profesörü Amina Wadud tarafından kılınacağı açıklandı. ABD’de bazı İslâmi organizasyonların desteğiyle gerçekleşecek olan bu eylem ile 'Müslüman kadının hakkını arayacağı' ifade edildi. Amerikalı Müslümanlar arasında tanınan bir kişilik olan Amina Wadud, Afrika asıllı Amerikalılardan. 'Kur’an ve Kadın' adlı kitabıyla tanınan Wadud, kadınlara ait onlarca meseleyi gündeme getirdiği kitabında, kadının namazda imamlık hakkının olduğunu kaydediyor. Kitabında, kadın ve erkeğin karışık namaz kılabileceğini, aynı zamanda kadının da imamlık yapabileceğini vurgulayan Wadud, kadının arka saflarda namaz kılmasının geçmişten beri uygulana gelen adet ve geleneklerin birer ürünü olduğunu söylüyor. Amina Wadud, kitabında Hz. Peygamber (s.a.v)’in bunu yasaklamadığını bilakis kadının imamlığına izin verdiğini bildiriyor. Wadud’un, Amerikalı Müslümanlar arasında bazen başı kapalı, bazen açık gezenlerden olduğu biliniyor.

İslâm’ın Amerikancası için harekete geçmişler

"Müslim Wake Up" organizasyonu üyelerinin büyük çoğunluğunu sonradan İslâm’ı seçmiş olan Amerikalılar oluşturuyor. Amerika’daki hayat stilinin kadın-erkek eşitliği esası üzerine kurulu olduğunu belirten organizasyonun yöneticileri, İslâm’da da bunun için çareler bulunması gerektiğini ifade ediyorlar. Kadın ile erkeğin namazda aynı safta yan yana 'side by side' durabileceğini söyleyen 'Muslim Wake Up' organizasyonu yöneticileri, geçen sene Washington D.C’de yapılan ilk toplantılarında böyle namaz kılarak ilk uygulamayı başlattıklarını belirtiyorlar. 18 Mart’ta Wadud’un kıldıracağı Cuma namazı ile de kadının imamlık yapabileceğini göstereceklerini kaydeden organizasyon yöneticileri, İslâm’ın Amerikan hayat stiline uygun olması için harekete geçtiklerini ifade ediyorlar. Organizasyon yöneticileri Amerika'nın farklı gazetelerinde yazdıkları makalelerde, 'İslam’ın Amerikan hayat stiline Uygulanması' anlamına gelebilecekler çalışmalar yaptıklarını söylüyorlar. Amerika’daki zenci Müslümanlar da daha önce benzeri uygulamalar için girmiş ve İslâm’ın sadece zencilerin dini olduğunu iddia etmişlerdi. Fakat, bu anlayış Malcolm X’in ortaya çıkışıyla birlikte büyük darbe yemişti.

"Din elden gitmiyor"

New York’daki İslâm Kültürü Merkezi imamı Muhammed Şemsi Ali ise, yaptığı açıklamada, 'Bayan Wadud, sadece bayanlara imamlık yapabilir ve bu da Allah’ın kadınlara vermiş olduğu bir hak. Ancak erkeklere ya da kadın-erkek karışık cemaate namaz kıldıramaz. Çünkü İslâm buna izin vermiyor ve bu aynı zamanda dini kurallara tamamen aykırı bir uygulama' dedi. Şemsi Ali, Amerika’da benzeri anlayışlarla çok karşılaştıklarını ve bu anlayış üzerinden 'Din elden gidiyor' edebiyatı yapmayacaklarını da ifade etti. Mühtedi Müslümanların İslâm’ı seçtiklerinde birçok sorunlarla karşılaştıklarını söyleyen İmam Şemsi Ali, hedeflerinin yeni Müslümanlara İslâm’ın gerçek öğretilerini ulaştırmak olduğunu kaydetti.

+++++++++++++++

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI'NIN KONUYLA İLGİLİ FETVASI


Kadının İmameti

Kadınların namazda imamlık yapması , bir kadının hemcinsleri olan diğer kadınlara imamlığı ve kadın-erkek karışık cemaate veya sadece erkeklere imamlığı olarak iki kısma ayrılır.

• Kadının hemcinsleri olan diğer kadınlara imamlığı konusunda, Hz. Peygamber (s.a.)'in hanımlarından Ümmî Seleme ve Hz. Aişe' nin kadınlara imam olarak namaz kıldırdıklarına, bu durumda öne geçmeyip ilk safın ortasında durduklarına ait ilk devir hadis kaynaklarında bilgiler vardır. Kadınların günlük beş vakit namazda olduğu gibi, teravih namazında da diğer kadınlara imamlık yapmaları lslâm fakihleri tarafından caiz görülmüştür.

• Bir kadının, erkeklere veya kadın-erkek karışık cemaate imamlık yapması ise, ilk hadis kaynaklarından Ahmed b. Hanbel' in Müsned' inde, Ebu Davud'un Sünen' in de, İbn Huzeyme' nin Sahih ' inde, Beyhaki ' nin Sünen-i Kebir ' inde , Hakim ' in Müstedrek ' inde ve muahhar pek çok kaynakta yer alan bir habere göre Hz. Peygamber (s.a.v.) istisnai olarak Ümmî Varaka isimli hafız-ı Kur'an bir sahabiyye hanımın kendi ev halkına imamlık yapmasına izin vermiştir. Ümmî Varaka' nın ev halkı ise, ölümünden sonra azad olmaları kaydıyla hür kıldığı biri erkek diğeri hanım iki köleden ibaretti. Bu rivayete dayanarak İmam Ahmed, Ebu Sevr, Müzeni, Taberi, Ibn Teymiyye gibi alimler, kadının zaruret halinde erkeklere de imamlık yapabileceğini söylemişlerdir.

• İmam-ı Azam Ebu Hanife, Şafii gibi müctehidler ile Cumhur-ı fukaha ise, kadının erkeklere imamlığını caiz görmemişlerdir.


Kaynak: Diyanet Başkanlığı Sitesi
banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?