banner15

Tarık Aziz Ölüm Döşeğinde

Amerikan ordusunun elinde tutuklu bulunan eski Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz'in çok kötü koşullarda tutulduğu ve can çekiştiği ileri sürüldü. Avukatı Aziz'in bir aydan az ömrünün kaldığını açıkladı.

Tarık Aziz Ölüm Döşeğinde

Irak eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tarık Aziz'in  beynindeki rahatsızlık nedeniyle 1 aydan az ömrünün kaldığı bildirildi. Saddam'ın yardımcılarından Irak eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tarık Aziz'in avukatı Bedi Arif İzzet El Hayat gazetesine yaptığı açıklamada, ''Tarık Aziz can çekişiyor. Beynindeki atardamar tıkanması ve kalp hastalığı nedeniyle 1 aydan uzun süre yaşayacağını zannetmiyorum'' dedi. Aziz'in ne zamandan beri hasta olduğunu açıklamayan avukatı, ABD'nin eski rejim yetkililerini "köpekler için ayrılmış" çok dar hücrelerde tuttuğunu ifade etti. Avukat Bedi Arif İzzet geçen ay yaptığı açıklamada ise kilo kaybetmesine rağmen Tarık Aziz'in sağlığının iyi olduğunu belirtmişti. Aziz'in ne zaman bu hastalıklara yakalandığını söylemeyen Ezzat, eski Irak Başbakanı ile son olarak kurban bayramı dolayısıyla 2 gün önce görüştüğünü belirtti.


Saddam döneminin önde gelen yetkililerinden 69 yaşındaki Tarık Aziz, işgalin ardından Nisan 2003'te ABD güçlerine teslim olmuştu. Aziz, Irak Yüksek Mahkemesi tarafından 1979 ve 1991'deki katliamlarla ilgili olarak yargılanıyor. Suçlu bulunması halinde Aziz'in idam edilebileceği belirtiliyor. Tarık Aziz, Saddam rejiminin en ılımlı ve tek Hrıstiyan yetkilisi olarak gösteriliyordu.

http://www.alarabiya.net/Articles/2006/01/12/20241.htm

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48