banner39

Tarık Aziz'in davasında ağır hakaret

Duruşmada, iki taraf arasında küfürler uçuştu, saldırı teşebbüsü yaşandı.

Arşiv 26.05.2008, 20:11 27.05.2008, 10:10
Tarık Aziz'in davasında ağır hakaret


Irak'ın devrik Baas rejimi Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz'in yargılandığı mahkemenin yargıcı, duruşmada hem davalı hem de davacılıları birbirlerine küfretmek ve saldırmaktan geri durmaya çağırdı.

Tarık Aziz ve 7 davalının, 1992 yılında 42 tüccarın idam edilmesiyle ilgili Irak Yüksek Mahkemesi'ndeki davalarına bugün devam edildi. Mahkeme yargıcı Rauf Abdel Raşid, duruşmada hem davalı hem de davacılıları birbirlerine küfretmek ve saldırmaktan geri durmaya ve mahkemede uygun davranışlar sergilemeye çağırdı. Pazar günkü duruşmada Aziz ve asılan tüccarlardan birinin kardeşi Mahir Raşid arasında sivri sataşmalar yaşanmıştı.

Kardeşinin asılan tüccarlardan biri olduğunu söyleyen Raşid, o dönem döviz işleriyle ilgilenen Tarık Aziz'in oğlu tarafından tehdit edici bir rakip olarak görülen kardeşinin Tarık Aziz'in oğlunun kışkırtmasıyla asıldığını söyledi. Aziz ise bu iddiaları reddederek, davacılara hakaret etti.

Asılan tüccarlar, devrik lider Saddam Hüseyin hükümeti tarafından Irak'a uluslararası yaptırım uygulandığı dönemde fiyatları manipüle etmekle suçlanmıştı. Tüccarlar 1992 yılında başkent Bağdat'ta yakalanmış ve çıkarıldıkları mahkeme tarafından asılmalarına karar verilmişti.

Mahkeme tarafından suçlu bulunması halinde Tarık Aziz ölüm ya da ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilir.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?