banner39

Tarım Bakanlığı'ndan 'yarısı benden' kampanyası

Tarım Bakanlığı üreticiye yönelik yeni bir kampanya başlattı.

Arşiv 21.03.2010, 09:39 21.03.2010, 09:39
Tarım Bakanlığı'ndan 'yarısı benden' kampanyası

Okan Haksever-Dünya Bülteni /Ankara

Bu yıl dağıtacağı teşviklerin miktarı saatte 639 bin lira olan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, desteklerin hayata geçirilmesini sürdürüyor. Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürlüğü’nün, tebliğini yayınlayarak işlerlik kazandığı projeler için desteklerin uygulanmasına başlandı. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, projelere yönelik hibe desteklerinin, yatırım başlangıcında öz kaynakları yetersiz ama projeleri sağlam ve gerçekçi girişimcilerin de tarım sektörüne girmesine öncülük ettiğini, onlara yola çıkarken büyük bir katkı sağladığını söyledi. Eker, “Girişimcimize, ‘500 bin liralık tesis kur, yarısı bizden’ diyoruz. Tesis kuranların sermayesine ortağız ama kârına ortak değiliz. Girişimcimize, ‘Güle güle çalıştır, istihdam oluştur, kazan, sonra da hep beraber güle güle harcayın’ diyoruz. Daha bir ay önce Samsun’da bu hibe destekleriyle oluşturulan 55 ayrı tesisi aynı anda açıp hizmete soktuk. Bu desteklerimiz artarak devam edecek” dedi.

KADIN GİRİŞİMCİLER ÖNCELİKLİ

Yaklaşık dört yıl önce başlayan “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı”, kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak için, gerçek ve tüzel kişilerin ekonomik faaliyete yönelik yatırımları ile basınçlı sulama sistemleri konularında yapacakları öz sermayeye dayalı projeli yatırımlarını teşvik etmeyi amaçlıyor. Proje, gerçek ve tüzel kişiler dışında kadın girişimciler ile çiftçi örgütlenmelerine öncelik tanıyor.   

 FİNANS DESTEĞİNDE ÇEVRECİ KRİTERLER

Programın amacı, doğal kaynakların korunmasını dikkate alarak; kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarımsal sanayi entegrasyonunun sağlanması, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, basınçlı sulama sistemlerinin geliştirilmesi, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliğinin artırılması ve kırsal toplumda belirli bir kapasitenin meydana getirilmesini hedefliyor.

Program kapsamında tarımsal ürünlerin depolanması, işlenmesi, paketlenmesi ve ambalajlanmasına yönelik olarak; yeni tesislerin yapımı, mevcut tesislerin kapasite artırımı ve teknoloji yenilenmesi ile yarım kalmış tesislerin tamamlanmasına yönelik yatırımlara, biyogaz, jeotermal, güneş, rüzgar gibi alternatif enerji kaynakları kullanılan seraların yapımına, basınçlı modern sulama tesislerinin yapımına, mevcut sulama tesislerinin modern basınçlı sulama tesislerine dönüştürülmesine yönelik, iyileştirme ve geliştirme yatırımlarına hibe desteği veriliyor. Hibe oran ve miktarları
 
Hibe sistemi kapsamında, gerçek kişi başvuruları için 100 bin TL’lik proje toplam tutarının yüzde 50’si olan 50 bin TL, tüzel kişi başvuruları için 500 bin TL’lik proje toplam tutarının yüzde 50’si olan 250 bin TL, basınçlı sulama sistemi projelerine ise 500 bin TL’lik proje toplam tutarının yüzde 75’i olan 375 bin TL. Bu desteği almak için bakanlık tarafından oluşturulan çifti kayıt sistemine veya bakanlık tarafından oluşmuş diğer kayıt sistemlerine kayıtlı olmak şartıyla; bireyler, şirketler,  vakıflar, tarımsal amaçlı kooperatif ve birlikleri ile bunların üst örgütleri, basınçlı sulama sistemi projelerine ise sulama kooperatifleri ve Köylere Hizmet Götürme Birlikleri başvurabiliyor.

Hibelerin tutarı 600 milyon lira

Programın başlamasından bu yana illerde 2 bin 245 proje ön kabule alındı. Bu projelerden bin 912’si ise bakanlıkta yapılan değerlendirmeler sonucunda hibe programına alınmaya uygun görüldü. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı 2010 yılı bütçe imkânları çerçevesinde bin 23 projeyi programına aldı. Programda yer alan yatırımcılar, tebliğ tarihinden itibaren 45 gün içerisinde gerekli belgelerle birlikte Tarım İl Müdürlüklerine başvuruda bulunarak hibe sözleşmelerini imzalayacaklar. Hibe programı kapsamında 2006 yılında başladığından bu yana bin 950 proje tamamlandı, 399 proje ise devam ediyor. Bu yılın sonunda 3 bin projenin tamamlanması hedeflendi. Sözkonusu projelerin toplam tutarı 600 milyon lirayı buluyor. Şu ana kadar program kapsamında 318 milyon lira hibe destek ödemesi gerçekleştirildi.

Yorumlar (1)
elvan yıldız 12 yıl önce
kadın girişimci olarak bu haberle ilgili araştırmalar yaptım ve bu haberlerin doğru olmadığını ögrendim eğerki bu haber doğru ise nerelere başvurman gerekiyor ve nasıl yapmalıyım teşekürler
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?