banner15

Tartışmalı AB azınlıklar haritası

Eurominority.eu adlı internet sitesinin hazırladığı Avrupa haritası büyük tartışma oluşturdu. Haritada, Türkiye'nin güneydoğusu Kürdistan olarak çizildi

Tartışmalı AB azınlıklar haritası

“Avrupa-azınlıklar” (Eurominority.eu) adlı internet sitesi tarafından hazırlanan spekülatif Avrupa haritası büyük tartışma yarattı.

“Eğer ‘bağımsızlıklar’ başarılsaydı Avrupa nasıl olurdu?’ başlıklı haritada, Avrupa ülkelerinde yaşayan ve azınlık olarak adlandırılan onlarca grup sıralandı ve bunların çoğunlukta yaşadığı yerler ayrı toprak parçaları olarak betimlendi. Harita, İspanya, Fransa, İngiltere’de yeni bölgelere yer verirken, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi “Kürdistan” olarak gösterildi.

ABHaber.com’a konuşan AB yetkilileri ise Reporter dergisinde yayımlanan haritanın kesinlikle Avrupa Birliği ile bir ilişkisinin olmadığını ve Birlik’in görüşlerini yansıtmadığını, AB’nin tüm üye ve aday ülkelerin toprak bütünlüğünü desteklediğini vurguladılar. AB Dönem Başkanı Almanya’dan üst düzey bir yetkili de, AB’nin Türkiye’nin anayasal düzenine saygı duyduğunu ve Türkiye’nin terörle mücadelesini desteklediğini vurguladı. Tartışmalı haritada, Yunanistan ve Bulgaristan’da yaşayan Türkler de azınlık olarak nitelendirildi.

Eurominority.eu adlı resmi olmayan internet sitesinde ayrıca Türkiye’de azınlık olarak görülenler şöyle sıralanıyor: Araplar, Ermeniler, Boşnaklar, Bulgarlar, Yunanlar, Kürtler, Lazlar ve Romanlar...

Haritada, Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan ve Makedonya’da Türkler de azınlık olarak nitelendirildi. Sitede, Türkiye’de yaşayan azınlıklar ise “Araplar, Ermeniler, Boşnaklar, Bulgarlar, Yunanlar, Kürtler, Lazlar ve Romanlar” şeklinde sıralandı.

 

Kaynak: ABHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35