Taş atan çocuklar yasası rafta kaldı

8 aydır TBMM'de bulunan 'Taş atan çocuklar'' tasarısı, son günlerde artan terör olayları iktidarı frenledi.

Taş atan çocuklar yasası rafta kaldı


Hükümetin, “Demokratik Açılım” sürecinde Meclis’e sevk ettiği ‘’Taş atan çocuklar’’ yasa tasarısı rafta kaldı. Tasarı tam 8 aydır Meclis Adalet alt komisyonunda karara bağlanamadı. Tasarının bir maddesi, terör suçlularına yeniden yargılanma imkanı getirmesi nedeniyle ve Abdullah Öcalan’ın da bundan yararlanacağı iddiaları üzerine askıya alınmıştı.

 Hükümetin 1 Temmuz’da başlayacak Meclis tatili öncesi yasalaşmasını öngördüğü tasarı ve teklifler arasında ‘’Taş atan çocuklar’’ düzenlemesi de yer almıyor. Son günlerde iyice artan terör olayları nedeniyle bu tasarının yasalaştırılması konusunda kamuoyundan gelen tepkiler de yoğunlaştı.

 Tasarı ile Terörle Mücadele Kanununda değişiklik öngörülüyor. 18 yaşından küçük çocuklara taş attıkları için terörle mücadele yasasındaki ceza artırımı maddelerinin uygulanmaması öngörülüyor. Ancak bir başka madde ile de AİHM’de başvuruları kabul edilen terör suçlularına yeniden yargılanma imkanı getiriliyor.

 Mevcut yasada yeniden yargılanma konusunda 4 Şubat 2003 tarihi esas alınıyor. Bu tarihten önce hakkındaki karar kesinleşen hükümlüler için başvurular kabul edilmiyor. Öcalan da bu tarihten önce hüküm giydiği için kapsama girmiyordu. Şimdi tasarıyla 4 Şubat 2003 tarihi kaldırılıyor. Bu durumun da Öcalan’a da AHİM’de devam eden başvurularından biri kabul edildiği taktirde, yeniden yargılama yolu açılacağı savunuluyor. Muhalefet tarih değişikliği getiren maddenin tasarıdan çıkarılmasını istiyor.

 PAKETTE YOK

 Bu arada hükümet, TBMM’nin 1 Temmuz tarihine kadar çıkmasını istediği yasa tasarısı ve tekliflerini belirlerken ‘’Taş atan çocuklar’’ konusunu pakete dahil etmedi. Muhalefet ile uzlaşma sağlanamazsa, bu tasarı 1 Ekim’de açılacak TBMM’nin yeni dönemine kalacak.

 Meclis’in tatiline kadar, İlköğretim müfettişliğini ‘eğitim müfettişliği’ adı altında yeniden yapılandıran tasarı, Dış Ticaret Müsteşarlığına yurtdışı kadro verilmesini öngören tasarı, Askeri Mahkemeler kuruluş ve yargılama usul tasarısı, Karayolları Genel Müdürlüğü teşkilat tasarısı, Tapu ve Kadastro teşkilat tasarısı, Maden kanunda değişiklik tasarısı, Kamulaştırma Kanununda değişiklik öngören tasarı, Polis alımını düzenleyen tasarı, Mersin Akkuyu’da Nükleer Santral tesisine yönelik tasarı, Yeni üniversiteler kurulmasına ilişkin tasarı ele alınacak.

 
Kaynak: Gazeteport

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2010, 07:27
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
gamze deniz
gamze deniz - 11 yıl Önce

cezaevlerindeki 120 bin insanımız cıkarılacak afla topluma kazandırılmalı. af cıkmalı. www.afistiyorum.com

banner39