banner39

'Taş atan çocuklara' yeni formül

TMY'de değişiklikle taş atüan çocuklar ağır cezada değil çocuk mahkemesinde yargılanacak.

Arşiv 30.09.2009, 07:21 30.09.2009, 09:41
'Taş atan çocuklara' yeni formül


Adalet Bakanlığı, polise taş attığı gerekçesiyle tutuklanan ve terör örgütü üyelerinden bile yüksek hapis cezaları verilen çocukları kurtarmak için önemli bir adım attı. Bakanlık hazırladığı tasarıyla Terörle Mücadele Yasası kapsamında ağır ceza mahkemelerinde yargılanan çocukların, çocuk mahkemelerinde yargılanmasının yolunu açtı. Çocukların iki yılın altındaki cezaları ertelenebilecek.

Katıldıkları gösterilerde polise taş attıkları için tutuklanan ve ardından Ağır Ceza Mahkemelerinde hakim karşısına çıkan çocuklar aldıkları ağır cezalarla hep tartışma konusu oldu. Mahkemeler bu çocukları terör örgütü üyesi gibi cezalandırdı. Örneğin, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, Abdullah Öcalan'ın İmralı'da kötü muamele gördüğü yönündeki iddialar üzerine Adana'da yapılan gösterilerde yaşları 13 ila 16 yaşları arasında sekiz tutuksuz 11 çocuğa toplam 533 yıl gibi rekor cezalar istedi. Çocukların davalarına bilirkişi sıfatıyla katılan uzmanlar sürekli çocukların özel yetkili ağır ceza mahkemelerinde yargılanmalarını eleştirdi ve çocukların işlediği suçun farkında olmadığı yönünde raporlar verdi. Kamuoyunda artan tepkiler nedeniyle hükümet sonunda harekete geçti.

Mevcut düzenlemeye göre, TMY kapsamında yargılanan on beş yaşın üzerindeki çocuklar ağır ceza mahkemelerinde yargılanıyordu. Bakanlık hazırladığı tasarıyla '15 yaş' ifadesini '18 yaş' olarak değiştirdi. Yapılan düzenleme ile 18 yaşından küçük tüm çocuklar özel yetkili mahkemelerde yargılanmayacak. Uygulamada TMY kapsamında yargılanan çocukların cezalarında artış söz konusu oluyordu. Tasarıyla bu uygulamaya da son verildi. Yapılan değişiklikle çocukların aldıkları cezalarında artırım da yapılmayacak.

İki yılın altında ceza alan çocuklar 'hükmün açıklanmasının geriye bırakılması' uygulamasında yararlanabilecek. Böylece çocuklar ayın suçu beş yıl içinde işlemezse aldığı ceza ertelenebilecek.

Başbakan Yardımcı Cemil Çiçek Bakanlar kurulu toplantısının ardından, "Çocuklar lehine önemli değişiklikler içeren bu değişikliği Bakanlar Kurulu'nda karara bağladık" diye konuştu.

Taş atan çocukların yaşadıkları dram son olarak Mardin E tipi cezaevinde İHD'ye gönderilen mektuplarla tekrar gündeme gelmişti. Bir çocuk mektubunda, "Taş atmışım diye tutuklandım. Okul açılıyor, belki bırakırlar diye düşünmüştüm, ertelendi. Bizim yaşımızdaki çocuklar okula gidecekken biz cezaevindeyiz" diyordu.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?