banner39

Taş atan serbest, baklava çalan içeride

'Taş Atan Çocuklar' yasası, kabul edildi, baklava çalan çocuk ise yine cezaevine girecek.

Arşiv 22.06.2010, 03:31 22.06.2010, 03:31
Taş atan serbest, baklava çalan içeride


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TBMM Adalet Alt Komisyonu kamuoyunda “Taş Atan Çocuklar Yasası” olarak bilinen düzenlemeyi görüştü ve sokak eylemlerinde sıkça kullanılan molotof kokteylinin de “silah” sayılmasını benimsedi.

Teklifle, sokak gösterilerinde güvenlik güçlerine direnen 18 yaşından küçükler, ilk eylemlerinde affedilecek. İzleyen eylemleri için de terörle mücadele yasasının cezayı arttıran maddeler uygulanmayacak. Ancak baklava çalan çocuk ise yine cezaevine girecek.

Komisyonda, sokak eylemlerinde sıkça kullanılan molotof  kokteylinin de “silah” sayılmasını sağlayacak “yanıcı” kelimesi teklife eklendi. Silah, mermi, bıçak veya patlayıcı maddeyle gösteriye katılanlara ise ceza indirimi yapılmayacak. Toplantıda  muhalefet milletvekilleri Doğu-Güneydoğu bölgesindeki çocukların doğum tarihinin nüfus kayıtları esas alınsa bile net olarak belirlenemediğine dikkat çekerek çocuklara “biyolojik yaş” tespiti yapılmasını istedi, fakat bu teklif de kabul görmedi.

300 ÇOCUK SERBEST
 Komisyonun MHP’li üyesi Rıdvan Yalçın, Türkiye’nin 12 şehidini uğurlarken bu teklifin gündeme getirilmesine karşı çıkarak, “Terörist saldırıların arttığı bir dönemde terörizmle mücadele gevşeme olarak algılanacak bir girişim aymazlıktır” dedi. Yalçın, teklifte imzası bulunan AKP Batman Milletvekili Mehmet Emin Ekmen’in teklifin yasalaşması halinde ilk kez “taş attıkları” gerekçesiyle tutuklu ve davaları devam eden yaklaşık 300 çocuğun serbest kalacağını belirtmesine rağmen, sadece 170 çocuğun tekliften yararlanacağını söyledi.

BAKLAVA ÇALANLAR İÇERDE…

Bugün TBMM Adalet Komisyonu’nda ele alınacak teklif, “baklava çalan” veya “adi bir suçtan” cezaevindeki bulunan çocuklara ise bir iyileştirme getirmiyor.  Teklifle, sokak gösterilerinde güvenlik güçlerine direnen çocuklar, ilk eylemlerinde affedilecek ve çocuk mahkemelerinde yargılanacak. Emniyetteki ifadeleri, çocuk şubesinde alınacak. Sorgulamaları da çocuk savcıları yapacak. Duruşmada sosyal hizmet uzmanı bulunacak.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?