banner39

Taşa renk veren usta

Nusret Çolpan UNESCO'nun kültür mirası listesinde yer alan Sivas Divriğide ki taş desenlerin onarımı için "taşa renk verdik, yorum yaptık" dedi

Arşiv 12.04.2007, 11:39 12.04.2007, 11:39
Taşa renk veren usta

Minyatür ve çinide yeni tarz ve yorumlarıyla adından söz ettiren Nusret Çolpan ve öğrencileri, Türkiye'nin dört bir yanını minyatürlerine taşıyor.

Çolpan ve öğrencileri, şu sıralar "Divriği Ulucamii ve Şifahanesi Taş Bezemeleri" konusuyla Keçiören Estergon Kalesi Türk Kültür Sarayı'nın konuğu. Yolun başında olduğunu anlatan mütevazı sanatçı, projesiyle tüm Türkiye'yi minyatürle boyayacaklarını söylüyor.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Deontoloji Anabilim Dalı'nda minyatür dersleri veren Çolpan, öğrencileriyle her yıl, konulu bir sergi açıyor. UNESCO'nun kültürel mirası listesine alınan Sivas'ın Divriği ilçesindeki taş desenleri 21. yüzyılın penceresinden bakarak yeniden yorumladıklarını anlatan Çolpan, "Modern boyalar kullandık.

Taşa renk verdik. Yorum yaptık." diyor. 6 ayda hazırlanan eserlerin asıl koleksiyonunda 180 tane var. Ancak Ankaralılar sergide 65 tanesini görebilecek. Divriği ve Kayseri'den sonra bu yıl Amasya konulu minyatür çalışması yapan grup, haziran ayında 125 eseri sergileyecek. Bütün illerde konulu sergi açmayı planladıklarını anlatan Çolpan, "Önceliğimiz Selçuklu ve Osmanlı kültürünü aksettiren iller olacak. 2008'de Edirne'yi yapmayı düşünüyoruz. Bursa ve Manisa da sırada." diyor.

Yurtdışında Japonya, ABD, İran, Suriye, Almanya başta olmak üzere 15 ülkede kişisel sergi açan Çolpan, önümüzdeki dönemde Türklerin Avustralya'ya gidişinin 40. yıldönümü dolayısıyla Avustralya için hazırlık yaptığını anlatıyor. Sanatçı, Dışişleri Bakanlığı'nın bu etkinliği için bir de afiş hazırlamış. Çolpan'a bir teklif de Türk Silahlı Kuvvetleri'nden gelmiş. Çolpan, Türk denizciliğinin gelişimini anlatmak için Donanma Komutanlığı'na 30-40 metre boyutlarında çini hazırlıyor.

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
21
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?