Tataristan'da Minnihanov seçildi

Tataristan'da yapılan seçimde Kremlin'in adayı Minnihanov, oybirliği ile cumhurbaşkanı seçildi.

Tataristan'da Minnihanov seçildi


Rusya'nın Tataristan özerk cumhuriyetinde parlamentoda gerçekleşen seçimlerde Kremlin'in adayı Rüstem Minnihanov (52) oybirliği ile cumhurbaşkanı seçildi. Tataristan'da 18 yıllık Mintimer Şaymiyev dönemi resmen sona ererken, vekiller parlamentoda Şaymiyev'e ömür boyu vekillik sürprizi yaptı. Şaymiyev'in görevinin resmen sona erdiği 25 Mart'ta devir teslim töreni yapılacak.

Tataristan'da dört yıllık cumhurbaşkanlığı görevi yapan Şaymiyev, Başbakan Minnihanov'un halefi olmasını destekledi. Şaymiyev, 22 Ocak'ta Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'le görüşmesinde koltuğu artık genç nesillere bırakma zamanının geldiğini ve kendisinin bir dönem daha görevde kalmak istemediğini belirtmişti.

Rusya Devlet Başkanı Medvedev tarafından Tataristan parlamentosuna önerilen Minnihanov'un ekonomi ve mühendislik diploması bulunuyor. Minnihanov'un bir başka özelliği ise kamyon yarışları tutkunu olması. Birleşik Arap Emirlikleri'nde 2006 yılında düzenlenen turnuvada Rus takımının içinde yer alan Minnihanov, şampiyon olmuştu. Rusya'nın en büyük kamyon fabrikası KamAZ Tataristan'da bulunuyor.

Ria Novosti'nin bildirdiğine göre oylamanın ardından milletvekillerine teşekkür eden Minnihanov, birlikte çalışacaklarını ve ülkeyi en iyi noktaya taşıyacaklarını söyledi. Parlamento Başkanı Ferid Muhammedşin ise 1991 yılından bu yana görevde bulunan Şaymiyev'e parlamentoda ömür boyu vekillik sürprizinde bulundu. Muhammedşin'in açıklaması vekiller tarafından dakikakalarca ayakta alkışlandı. Meclise hitap eden Şaymiyev de duygulu bir konuşma yaptı.

1998 yılından bu yana Tataristan başbakanlık görevini sürdüren Minnihanov, bölgenin en büyük petrol şirketi Tatneft'in de yönetim kurulu başkanlığını sürdürüyor. Minnihanov evli ve iki erkek çocuk babası.
 
Kaynak: CİHAN

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35