banner15

Tataristan'ın başkentinde bin yıllık cami bulundu

Kazan'da yürütülen çalışmalar, Rusların tezinin aksine, şehrin 10'ncu yüzyıldan itibaren İslamlaştığını ortaya çıkardı.

Tataristan'ın başkentinde bin yıllık cami bulundu


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rus arkeoloji uzmanları Kazan'ın 10'cu yüzyıldan beri İslam kimliğinde olduğunu duyurdu.

Rus uzmanlar, Kazan'ın Kremlin sarayında yürüttükleri 11 yıllık çalışmalarının sonucu hakkında bilgi verdi. Uzmanlara göre, Kazan'ın ve bölgedeki İslamiyet'in milattan sonra 15. yüzyıldan sonra ortaya çıktığını iddia eden görüşler yanlış. Uzmanlar, bu görüşlerin yanlışlığına, yeni keşfettikleri ve toprak altında kalmış, 10'ncu yüzyıla ait camiyi örnek gösterdiler.

Arkeologlar tarafından şehrin kale burçlarından birisinin yakınlığında ise beyaz taştan inşa edilen bir yapı ortaya çıkartıldı. Yapı, Kabe yönünde inşa edilmiş. Uzmanlar bu yapının bir cami olduğunun belirlendiğine kaydettiler. Bununla hem Tataristan'ın en kadim camisi bulundu hem de bölgenin İslam'a geçmesinin bilinenin aksine en az bin yıl önce başladığı ortaya çıkmış oldu.

Rus uzmanlara göre, Kazan şehrinin en geç 10. yüzyılda mevcuttu fakat ellerindeki ilk yazılı belgeler 15. yüzyıla ait. Belirtilen dönemde Kazan "Kazan Hanlığının" başkenti (1438-1552)'ydi.

Çalışmayı yürüten uzmanlar 1994 2005 yılları arasında özel bir çalışma yaparak yerel Kremlin Sarayının 1000 yıllık tarihini ortaya çıkardı. Arkeologlar Kazan hanlığının kurulmasından sonra şehrin büyüdüğünü de tespit etti.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2009, 15:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
M. Aydemir
M. Aydemir - 10 yıl Önce

Türk halklari arasinda ilk önce Uyurlarin islam dinine gectigi bilinirdi. Oysa ilk defa Bulgar veya Bolgar Tatarlari 922 yilinda gecmisler. Bu sehir Kazan`a 130 km uzaklikta ve 14. yüzyildan beri harebedir. Burada bulunan en eski cami harebesininin bahcesine Ruslar caminin taslari ile bir kilise kurumuslar (1847-1849) Kilisenin dis duvarlarinin altinada orada olan Han kabirlerinin mezar taslarini islami asagilamk icin kullanmislar. Nisan ayinda gidip hepsini gördüm.

Bu camiden resimlerin linkleri.

http://www.memetaydemir.de/12.html

banner39

banner36

banner37

banner35