banner39

Tatil öncesi sağlık kontrolü

Uzmanlar, kronik rahatsızlıkları bulunanların tatil öncesi genel muayeneden geçmesini önerdi.

Arşiv 09.06.2010, 20:22 09.06.2010, 20:22
Tatil öncesi sağlık kontrolü


Uzmanlar, kalp-damar hastalıkları başta olmak üzere kronik rahatsızlıkları bulunanların tatil öncesi genel muayeneden geçmesini öneriyor.

Sıcak havalarda özellikle koroner kalp hastalığı, kalp kapağı hastalığı olanlar ile hipertansiyon hastalarının kendilerine daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Yaz aylarında en çok tansiyon düzensizliği sorunun yaşandığına dikkati çeken Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Özeren, ''Hasta düzenli ilaç almıyorsa kalp-damar tıkanıklığı (koroner arter) olanlarda anjina dediğimiz göğüs ağrıları tetiklenebilir.

Özellikle kapak değişimi yapılmış hastalar suyunu eksik etmemeli. Zaten ömür boyu kanı sulandırıcı ilaç kullanmaları gereken bu hastalar bol su tüketmeli'' dedi.

Kış mevsiminden yaz mevsimine geçilmesi ile vücutta dengelerin değişeceğini, bu nedenle de hastaların sağlıkları açısından daha dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayan Özeren, şöyle konuştu: ''Normalde kış mevsiminde metabolizma soğuğun etkisiyle yavaş çalışır. Ancak havaların ısınmasıyla beraber vücut ister istemez ısıyı dengelemek için terlemeye başlar. Bununla birlikte ciltten tuzlar atılırken, bu oran zaman zaman fark ettirmeden istemediğimiz oranın üzerine çıkabilir. Dolayısıyla kışın 'sıfır tuz' dediğimiz özellikle kalp kapak ve hipertansiyon hastaları, yazın da tuzsuz yedikleri zaman halsiz düşebilirler. Bu nedenle hastalar yaz aylarında mevcut durumlarına göre tuz tüketimine dikkat etmeli. Öte yandan cilt bir aracın motorunun ısı dengesini sağlayan radyatör gibi vücudun ısısını dengelemeye yarar. 70 kiloluk bir insanda soğukta kalp ortalama 5 litre kan pompalar. Bunun yüzde 5 ile 10'u ısı dengelemesi için cilde gider. Fakat sıcak ortamda dengeleme ihtiyacı dolayısıyla terleme ihtiyacı artacağı için bu oran yüzde 50'lere kadar çıkar. Sıcak ortamda kan akımı cilde kayar. Bu durumda da kalp soğuk havalara göre ritmini artırma moduna girer.''

TATİLDEN ÖNCE DOKTORUNUZA GÖRÜNÜN
Özeren, kalp ve damar hastalarının kullandıkları ilaçların dozajlarının kış ve yaz aylarında farklılık gösterebileceğini söyledi. Bu nedenle yaz tatiline çıkacak hastaların tatil öncesi mutlaka muayene olmalarını öneren Özeren, ''Çünkü tatil öncesi ilaç dozlarında değişiklik olabilir. Tansiyon hastası damar genişlemesinden dolayı kışın kullanılan tansiyon düşürücü ilacı yaz aylarında da aynı dozda kullanırsa bu oran fazla olur. Zaten hastalarımıza 6 ayda bir kontrol öneriyoruz. Bunu tatil öncesine denk getirerek kontrolden geçmeleri, doktorlara danışarak tavsiyeler almaları ve gidilen yeri mutlaka doktora bildirmeleri önem taşıyor'' dedi.

 


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?