banner15

Tayland askerine 'vur' emri

'Kırmızı Gömlekliler' askeri üsse yönelince hükümet gerektiğinde ateş edilmesi için emir verdi, olaylarda 90 kişi yaralandı

Tayland askerine 'vur' emriDünya Bülteni/Haber Merkezi

Tayland’da "Kırmızı Gömlekliler"in bir aydır sürdürdüğü protesto eyleminde gerilim artıyor. Olağanüstü hal ilanını tanımayan muhalifler, Bangkok'ta askerle çatışıyor. Çatışmalarda 2 asker vuruldu. Asker de protestocuların üzerine ateş açtı.

Tayland askerine, Bangkok'da Birleşmiş Milletler Bölge Temsilciliği yakınlarında, protestocuların toplandığı alanı ele geçirme emri verildi. Yüzlerce asker, 4 bin göstericiye karşı harekete geçti.

200 metrelik alanda çatışma çıktığı, askerin doğrudan protestoculara ateş açtığı bildiriliyor.

Hükümetin istifasını isteyen binlerce "Kırmızı Gömlekli" yaklaşık bir aydır başkent Bangkok’ta kurdukları iki kampta protesto eylemi yapıyor. Bir uydu istasyonunu ele geçiren hükümet karşıtları, bugün de askeri üsse girmeye çalıştı.

Protestocular tazyikli su ile dağıtılmaya çalışılırken, polis de Phan Fah Köprüsü yakınlarındaki kamp çevresinde mevzilendi. 

Hükümetin göstericileri durdurmak için askerlere gerektiğinde ateş emri verdiği kaydedildi. Haber ajansları, arbede sırasında askerlerin bir kaç kez havaya ateş açtığını, olaylar sırasında yaklaşık 90 kişinin yaralandığını bildirdi.

Bu arada, dün kapatılan hükümet karşıtı bir televizyon kanalını ele geçiren ve kanalın yayına yeniden başlayacağı sözü alan göstericiler, hükümetin yayını yeniden engellemesi üzerine, Bangkok yakınlarındaki bir uydu yer istasyonunu ele geçirdi.

Devrik Başbakan Taksin Şinavatra yanlısı göstericilerin lideri Nattawut Saikua, dün yaptığı konuşmada, önümüzdeki hafta başlayacak olan Tayland Yeni Yıl tatilinde eylemlerine devam edeceklerini, protestoların, yeni seçim kararı alınana kadar süreceğini söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2010, 17:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35