banner15

Tayland Müslümanları

Tayland'da eğitim veren Dr. Hasan Madarman, Patani Müslümanlarının geleceğini yorumladı

Tayland Müslümanları

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Müslümanların esas sorunun siyasi hakları olduğunu belirten Hasan Madarman: Tayland'daki Müslümanlar, İslam dünyasındaki yardım kuruluşlarının kültürel ve eğitim desteğine muhtaç...

Tayland'daki Prenses Narativat Üniversitesi Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Madarman, başta Ezher olmak üzere İslam dünyasında faaliyet gösteren İslami kurumları, Taylandlı Müslümanların çocuklarına daha fazla burs verme ve daha çok kültürel ve eğitim desteği sunma çağrısında bulundu. Madarman, bunun, ülkede doğru bir İslami anlayışın yayılması ve ülkedeki İslami varlığın daha da kökleşmesi için gerekli olduğunu kaydetti.

Dr. Madarman, Dünya Ezher Mezunları Birliği'nin düzenlediği toplantının ardından Şarku'l Evsat'a yaptığı açıklamada, Tayland'daki Müslümanların şu anda bir özgürlük dönemine geçtiklerini öne sürerek, uygulamaya geçmesi gereken çok miktarda projeye sahip olduklarını dile getirdi.

Röportajında Madarman, Taylandlı Müslümanların içinde bulunduğu sıkıntıları anlattı.

Bize Tayland'da Müslümanların durumunu anlatır mısınız?

Tayland'daki Müslümanların nüfusu on milyon kadar olup, bu rakam, 2004 yılında yapılan nüfus sayımına göre nüfusun %12'sine tekabül etmektedir. Bir başka deyişle İslam, ülkede Budizmden sonra ikinci dindir.

Görünüşte Tayland Anayasa'sı, Müslümanlara her türlü özgürlüğü sağlamış olup Müslümanların fiilen ibadet etmekte oldukları 4.500 cami bulunmaktadır.

Ayrıca Müslümanların yaşadığı bütün vilayetlerde, esas görevi, camilerin yönetimini üslenmek, İslami davetin yaygınlık kazanması için çalışmalarda bulunmak ve Müslümanların ahval-i şahsiyesiyle ilgili bütün sorunlarını halletmek olan İslami bir konsey bulunmaktadır. Tayland'da Müslümanların bulunduğu bütün kentlerde bulunan bu İslami konseyler, kanunen Tayland İçişleri Bakanlığına tabi olan Yüksek İslami Konsey'e bağlı olarak faaliyet gösterir. Bunların dışında Tayland'da Müslümanlara ait en önemli resmi mevkii, Şeyhüslislamlık makamıdır. Şeyhülislamlık, ülkede Müslümanların başı olarak görülür. Aynı zamanda Yüksek İslami Konsey'in de başıdır.

Tayland'da Usuluddin, Edebiyat, Bilim ve Teknoloji gibi fakültelerin yanı sıra Arap dili ve Edebiyatıyla İslami Araştırmalar bölümleri de bulunmaktadır. Ayrıca Müslümanlara ait lise ve ortaokul seviyesinde eğitim veren 400 kadar okul bulunmakta olup bu okullar Müslümanların çocukları için yeterli olmamaktadır. Biz, bu hususta İslam dünyasındaki büyük kurumların yardım ve desteğine muhtacız.

Bu, Müslümanların herhangi bir sorunu olmadığı anlamına mı geliyor?

Tabii ki hayır. Tayland Müslümanları, azınlık olarak görülüyor. Bu azınlık, diğer azınlıklar gibi önemli sıkıntılar içindeler. Bu sorunların başında siyasi hakları geliyor. Tayland Müslümanları hükümette herhangi bir yer edinebilmiş değiller. Bunun yanında Müslümanlar diğerlerine nazaran daha fakirler. Gelirleri az, gerekli yeterliliklere sahip değiller. Teknik okullarda Budizm dini öğretildiği için Müslümanlar bu okulların hizmetlerinden yararlanamıyor. Bu yüzden de yeterli bilgi ve maharete sahip olamıyorlar.

Peki Tayland'da Müslümanlar, dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi İslamofobia ile savaşmak zorunda kalıyor mu?

Bu, çok şükür ki bizim ülkemizde yok. Bunun temel nedeni, İslam'la ilgili yanlış anlama ve kavrama meselesi. Batılı ülkelerin bir çoğunda bulunan bu yaklaşım bizde bulunmuyor.

İslam dünyasıyla olan ilişkileriniz ne düzeyde? İslami ilimleri öğretmek ve mutedil İslam anlayışının yaygınlaşması için İslam ülkelerinden herhangi bir destek alıyor musunuz?

Tayland'ın İslam ülkeleriyle ilişkisi gayet iyi. Ezher ülkesi olan Mısır'la güçlü ilişkileri mevcut. Tayland'daki Müslümanlara yardım ederek onların morallerini yükselten kurumlar daha çok Mısır'dan Ezher ve Yüksek İslam Konseyi, Suudi Arabistan'dan Rabıtatu'l Alemi'l İslami ve diğer İslam ülkelerindeki kuruluşlar. Özellikle Ezher, ülkede Müslümanların eğitim seviyelerinin yükseltilmesi, yıllık burslar verilmesi ve gerekli olan İslami eğitim kitaplarının temini noktasındaki en büyük rolü oynuyor.

Dünya Bülteni için çeviren İslam Özkan

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2009, 15:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
ibrahim kurban
ibrahim kurban - 10 yıl Önce

prof bey, patani müslümanlarının geleceğine ait yorumlarda bulunmuş lakin patani'deki zulümden;müslümanların işkence görmelerinden, kadınlara yapılan tecavüzlerden... ne yazık ki bahsetmemiş.

banner39

banner36

banner37

banner35