banner39

Tayland ordusundan 'gerçek mermi' tehdidi

Bangkok'u kuşatan askerler "gerekirse" gerçek mermi kullanılacağını açıklarken, karşıt gruplar arasında gerilim de artıyor

Arşiv 20.04.2010, 12:26 20.04.2010, 12:26
Tayland ordusundan 'gerçek mermi' tehdidi


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Tayland’da hükümetin istifasını ve seçime gidilmesini isteyen "kırmızı gömlekliler"in gösterileri 6. haftasına girdi.

Göstericilerin başkent Bangkok’ta ülke ekonomisi açısından stratejik öneme sahip noktaları işgale hazırlanması üzerine bölgede çok sayıda asker konuşlandırıldı. Karşılıklı restleşmenin gerginliğin zirveye ulaştığı bugün, Tayland ordu sözcüsü, protestoculara karşı "kararlı" olacaklarını ve "gerekirse" gerçek mermi kullanarak eylemlere müdahale edeceklerini açıkladı.

"Kırmızı gömlekliler" olarak anılan iktidar karşıtlarının, muhtemel bir çatışmaya hazırlık olarak "keskinleştirilmiş bambu sopaları, asit ve el bombaları" hazırladıkları da iddia edildi.

Tayland ordusu ise, eylemciler ile aralarındaki mesafeyi koruyacaklarını, ancak sınırın aşılması durumunda gözyaşartıcı bombadan gerçek mermilere kadar her türlü yöntemle göstericilerin dağıtılacağını duyurdu.

Hükümete acilen erken seçime gitmesi çağrısında bulunan sürgündeki Başbakan Taksin Şinavatra, "aksi halde yeni bir askeri darbe kapıda" uyarısı yaptı.

"Sarı gömlekliler"den "Kırmızı Gömlekler"e Tehdit

Diğer yandan kendilerini "sarı gömlekliler" olarak adlandıran yönetim yanlıları, kırmızı gömleklilerin Bangkok’tan atılmasını istedi. Hükümete bir hafta süre tanıyan grup, aksi halde kırmızı gömleklilere saldırılar düzenleme tehdidinde bulundu.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?