Tayland'da asker tapınakları bastı: 14 ölü...

Tayland'da hükümete bağlı asker güçler, protestocuların bulunduğu kampları basarak 14 kişiyi öldürdü.

Tayland'da asker tapınakları bastı: 14 ölü...

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tayland'da hükümet karşıtı gösterilerde şiddet olaylarının önüne geçilememesi sonucu uygulamaya konan sokağa çıkma yasağı kapsamı genişletilerek 3 gece daha uzatıldı. Asker 5 bin kişinin sığındığı bir tapınağı bastı. Dünden bu yana meydana gelen olaylarda 14 kişi yaşamını kaybetti.

BANGKOK SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ

Başkent Bangkok'ta 23 bölgede sokağa çıkma yasağı uzatılırken, protestocularla askerler arasındaki çatışmalar bazı bölgelerde devam ediyor.

Tayland ordu Sözcüsü Albay Sansern Kawekamnerd, gazetecilere yaptığı açıklamada, sokağa çıkma yasağının Pazar gecesine kadar uzatıldığını belirtti.

Sözcü, protestoculara müdahale sırasında bombalar, “savaş mühimmatı”, AK-47 (Kalaşnikof) ve M-16 (ABD yapımı piyade tüfeği) otomatik silahlar ele geçirildiğini öne sürdü.

Dün askerlerin, Kırmızı Gömleklilerin kurduğu barikatları dağıtması sonrasında çıkan olaylarda 14 kişinin hayatını kaybettiği, 91 kişinin de yaralandığı bildirildi. Çıkan olaylarda çoğu alışveriş merkezi olmak üzere 27 bina ateşe verilmişti.

İlkyardım görevlileri, daha önce ölü sayısını 12 olarak bildirirken, ölenlerin arasında bir İtalyan gazetecinin ve yaralılar arasında 4 yabancı gazetecinin bulunduğunu bildirdi.

Cesetlerin, Wat Pathum Vanaram adlı tapınağın içerisinde bulunduğu belirtildi. Askerlerin baskını sonrasında yüzlerce kişi bu tapınağa sığınmıştı.

İLGİLİ HABER : TAYLAND: EN ÇOK ANAYASA DEĞİŞTİREN ÜLKE 

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2010, 15:38
banner53
YORUM EKLE

banner39