banner15

Tayland'da askeri darbe

Tayland Başbakanı, New York'ta BM'de konuşurken, ordu ülkesinde darbe yaptı.

Tayland'da askeri darbe

BM Genel Kurulu'nun 61'inci açılış oturumuna katılmak üzere New York'ta bulunan Tayland Başbakanı Taksin Şinavatra, ülkesinde darbe yapıldığı haberleriyle şoke oldu. Önce orduya ait bir televizyon kanalı normal yayını keserek kahramanlık şarkıları ve kraliyet ailesinin görüntüleri yayınlamaya başladı. Sonra Tayland'daki yabancı haber ajansları da hükümet binaları çevresinde tanklar görüldüğünü duyurdu. Ardından ülkede ordu yönetime el koyduğunu ilan etti.

ORDU: HÜKÜMETİ DEVİRDİK

Ülkede yönetime el koyan darbeciler, tüm ülkede sıkıyönetim ilan edildiğini açıkladılar. Bir askeri yetkili, Tayland Silahlı Kuvvetleri'nin Başbakan Shinawatra hükümetini devirdiklerini açıklarken, Başbakan Shinawatra, BM Genel Kurul çalışmaları için bulunduğu New York'tan, ülkesinden gelen haberleri "soğukkanlı karşıladığını" bildirdi.
Shinawatra, Bangkok'taki darbeye rağmen, hala hükümetin başkanı olduğunu söyledi.

Darbeyi yapan askerlerin sözcüsü Orgeneral Prapart Sakuntanak, ordu güçlerinin iktidarı geçici olarak el koyduklarını belirterek, yakın zaman içinde iktidarın halka devredileceğini söyledi. Bu darbenin gerekli olduğunu savunan Prapart, Başbakan Shinawatra'nın ülkeyi böldüğünü ve yolsuzluğa sürüklediğini ileri sürdü. Başbakanlığa vekalet eden Başbakan Yardımcısı Chitchai Wannasathit'in de görevden alındığını kaydeden askeri yetkililer, polis ve askerlerin ülkedeki 6 televizyon kanalı ile radyoların tamamının kontrolünü ele geçirdiklerini belirttiler.

Bu arada, Başbakan Shinawatra'yı destekleyen komutanlarınsa, Bangkok dışında bu gece bir kriz toplantısı düzenledikleri belirtiliyor. Görevden alınan Başbakan Yardımcısı Chitchai de, Başbakan Shinawatra'nın zamanı gelmeden Tayland'a dönemeyeceğini söyledi. Darbecilerin ayrıca Shinawatra'ya yakın Savunma Bakanı Thammarak Isaragura Ayudhaya'yı da tutukladığı gelen haberler arasında. Hükümet sözcüsü de, New York'tan yaptığı açıklamada, darbenin başarısız olduğunu savundu.

Bu arada darbeninin lideri de belli oldu. Fransız haber ajansı AFP'ye göre çoğunluğu Budist olan Tayland'da ilk Müslüman kara kuvvetleri komutanı olan Orgeneral Sonthi Boonyaratglin'in komutasındaki silahlı kuvvetlerin darbeyi düzenlediğini ve sıkıyönetim ilan ettiğini bildirdi. Darbenin sözcülerinden emekli Tuğgeneral Prapart Sakuntanak ise, yeni bir anayasa reform komisyonu kurulacağını bildirdi. Tayland'da darbenin lideri olan Kara Kuvvetleri Komutanı General Sonthi Boonyaratglin, televizyonda yayınlanan açıklamasında, ülke çapında sıkıyönetim ilan edildiğini ve anayasanın yürürlükten kaldırıldığını belirterek, tüm askerlerden komutanlarının izni olmadan kışlalarını terketmemelerini istedi.

Açıklamada Yönetim Reform Konseyi'nin, devletin başı olarak Kral Bhumibol Adulyadej ile Bangkok ve diğer vilayetlerde herhangi bir direnişle karşılaşmaksızın iktidarı ele geçirdiği belirtilerek, silahlı kuvvetler ve polisin barış ve düzenin sürdürülmesi için sözü edilen eyaletlerde başarıyla kontrolü ele aldığı, herhangi bir müdaheleyle karşılaşmadığı ifade edildi. Açıklamada, halktan orduyla işbirliği yapması da istenerek, verilen rahatsızlık nedeniyle af dilendi. Ordu, hükümet ve anayasanın ardından meclisi de feshetti.

Ordudan bir üste düzey general, durumun hassasiyeti yüzünden kara, hava ve deniz kuvvetleri komutanlarının kralla biraraya gelerek geçici hükümetin kurulmasıyla ilgili görüşmeler yaptıklarını, yeni hükümetin büyük olasılıkla siviller tarafından oluşturulacağını söyledi. General Sonthi'nin, Başbakan Thaksin Shinawatra'yı görevden uzaklaştırmak için orduyu kallandığını belirterek, darbeyi yapan askeri birliklerin batı vilayeti Kanchanaburi'den geldiğini ifade etti. Tayland'daki kaynaklar, çoğunluğu Budist olan ülkenin Müslüman Kara Kuvvetleri Komutanı Sonthi'nin anayasal monarşiye yakınlık duyduğunu bildiriyor.

Bu arada yüzlerce askerin Bangkok'un önemli noktalarına yerleştirildiği belirtiliyor. Eski başbakanlardan ve Demokrat Parti üyesi Chuan Leekpai ise, Başbakanın orduyu harekete geçmeye zorladığını ileri sürdü. Siyasetçiler olarak darbeleri destek vermediklerini söyleyen Chuan, son 5 yıl içinde hükümetin orduya darbe yapması için çok sayıda bahane yarattığını, ülkeyi krizlere sürüklediğini kaydetti.

Öte yandan Amerikan Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Kenneth Bailes, Tayland'dan çeşitli haberler geldiğini belirterek, gelişmeleri yakından izlediklerini, ancak durumun hala açıklığa kavuşmadığını söyledi. Bailes, Tayland halkından kendi siyasi farklılıklarını barışçıl biçimde demokrasi kuralları ve yasalar çerçevesinde çözmelerini beklediklerini kaydetti.

BAŞBAKAN BM GENEL KURULUNDA KONUŞTU

Gelişmeler üzerine BM'deki diğer liderler Başbakan Şinavatra'ya konuşma sıralarını vererek BM Genel Kurulu'na erken hitap edebilmesini sağladılar. Gergin bir yüz ifadesiyle konuşmasını zor tamamlayan Şinavatra, ülkesinde olağanüstü hal ilan etti. Şinavatra kendisine karşı giderek artan protestolar üzerine geçen Nisan ayında bir seçim düzenlenmiş ancak bu seçim sonradan geçersiz sayılmıştı. Ülkenin en zengin işadamlarından olan Taksin Şinavatra, son dönemde yolsuzluk ve görevi kötüye kullanma suçlamaları ile karşı karşıya bulunuyordu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48