banner39

Tayland'da kırmızılar Büyük Gösteriye hazırlanıyor

Tayland'da muhalif göstericiler, yarınki hükümet karşıtı büyük gösteri için hazırlanıyor..

Arşiv 07.04.2009, 07:11 07.04.2009, 07:11
Tayland'da kırmızılar Büyük Gösteriye hazırlanıyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tayland'da eski başbakan taraftarı Kırmızılar, hükümet karşıtı protestoları çerçevesinde çarşamba günü gerçekleştirecekleri büyük gösteri için hazırlıklarını sürdürüyor.

Uzun süredir başkent Bangkok'taki başbakanlık binasını kuşatan hükümet karşıtı göstericiler, çarşamba günü 250-300 bin kişinin katılımıyla gerçekleşecek büyük gösteri öncesi eğlenerek enerji topluyorlar.

Şarkılar söyleyip dans ederek gösterilerine devam eden grubun, çarşamba günü iktidarda olan Demokrat Parti binasının önünden kralın danışma konseyi başkanının konutuna kadar caddeleri doldurarak, başbakan ve konsey başkanının istifasını istemesi bekleniyor.

Yaklaşık 1 kilometrelik mesafeyi dolduracak olan Kırmızı Grup üyeleri, çarşamba günü hükümetin düşeceğinden emin olduklarını ifade ediyor. Bu iki nokta arasını platformlarla dolduracak olan Kırmızılar, böylelikle kalabalığı kontrol ederek, liderlere de konuşma alanı sağlayacak.

Göstericilerin başta gelen liderlerinden Chakrapob Penkair, "Çarşamba günü hükümetin düşme günü olacağına inanıyoruz. Çünkü o gün şu andaki protesto edenlere binlerce daha insan eklenecek. Danışma Konseyi Başkanı Prem Tinsulanonda'nın konutuna yürüyeceğiz ve ona sürpriz yaşatacağız. Gösterimiz şimdiki atanmış hükümet liderinin parti binasının önünden başlayacak. Şimdiki danışma konseyi başkanı tam 89 yaşında ve herhangi bir işte aktif olmasını beklemek çok zor. 2006 darbesinin de beyni odur. Onun hakim olduğu aristokrasi anlayışı Tayland'ı bunca zaman yönetti ve ülkeyi sıkıntıya itti. Daha önceki PAD grubunun hükümet binasını kuşatması ve havaalanını kapatması yine aynı beynin ürünüdür. İllegal sistem olan taraf tutma ve yargısızlık arttı ve ülkeye hakim oldu. Orduyu kontrol eden ve yurtiçindeki çete ruhunu arttıran bu aristokrat kesime dur demek bir görevdir. Eğer biz danışma konseyinin konutuna gitmez ve onu görev dışına itmezsek, Tayland'da sıkıntı durdurulamaz. Bu yüzden çarşamba günü yapacağımız yürüyüş tarihidir" dedi.

Tayland Kralı'na en yakın isim olan Danışma Konseyi Başkanı Prem Tinsulanonda'nın görevinden edilmesi kraliyet ailesi için büyük bir yenilgi olarak görülüyor. Bu nedenle bugün Tayland Başbakanı Abhisit Vejjajiva tüm kuvvet komutanlarıyla acil bir toplantı gerçekleştirerek, çarşamba gününün önemine dikkat çekti. Toplantıdan gösteri günü askerin polise destek vermesi kararı çıktı.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?