Tayland'da Müslüman gençlere af

Tayland'da askeri yönetim, 92 Müslüman hakkındaki suçlamadan vazgeçti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Tayland'da Müslüman gençlere af

Tayland'da darbe sonrası hükümet, 2004 yılındaki Müslüman ayaklanmasıyla bağlantısı olduğu iddia edilenlerden 92'sinin hakkındaki suçlamalardan vazgeçti. Başsavcı Patçara Utithamdamrong'un, kamu düzenini bozacak eylemlerde bulunmak ve yetkililere karşı gelmekle itham edilen 92 genç hakkındaki suçlamalardan vazgeçilmesi için talimat imzaladığı belirtildi.

Avukatlar ve insan hakları savunucuları, bu jestten memnuniyet duyduğunu bildirdi, ancak hükümetten, 19 eylülde kansız bir darbeyle iktidardan uzaklaştırılan Başbakan Thaksin Şinavatra'nın sertlik yanlısı politikalarının bir neticesi olarak açılan davaların görülmesinin hızlandırılmasını istedi.

Polisin, ülkenin güneyindeki Müslüman bölgesi Narathivat'ın Tai Bai kasabasında ekim 2005'te Müslümanların düzenlediği protesto gösterisine müdahalesinde 7 Müslüman gösterici ölmüştü. Gösterilerde ayrıca gözaltına alınan 78 Müslüman, bir askeri araçla taşınırken havasızlıktan yaşamını yitirmişti. 78 kişinin ölmesinden sonra ülkenin güneyindeki olaylar daha da alevlenmişti. Ülkenin güneyindeki Müslüman bölgelerinde yaklaşık üç yıldır süren şiddet olaylarında 1700'den fazla Müslüman öldü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?