Tayland'da ordu göstericilerle çatıştı: 5 ölü

Bangkok'ta yığınak yapmaya başlayan askeri birlikler, protestocuların araç lastiği ve ağaç parçalarıyla yaptığı bariyerleri geçti.

Tayland'da ordu göstericilerle çatıştı: 5 ölü

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Tayland'da ordu, başkent Bangkok'ta bir barikatın arkasında mevzilenen göstericilere silah, tazyikli su ve gözyaşartıcı bombayla müdahale etti.

Kurtarma görevlileri, ordunun zırhlı araçlarla hükümet karşıtı Kırmızı Gömlekliler'in kurduğu kampa müdahalesi sırasında çıkan çatışmada bir İtalyan gazetecinin vurularak öldüğünü duyurdu.

Son gelen haberlere göre çatışmalarda ölenlerin sayısı beşe yükseldi.

Protesto gösterilerinin ilk gününden bu yana en büyük çaplı operasyon olarak tanımlanan bu sabahki gelişmeler, yüzlerce askerin erken saatlerde kente girerek, 3 ila 5 bin arasında oldukları tahmin edilen protestocuların bulunduğu bölge çevresinde konuşlandırılmasıyla başladı. Görgü tanıkları, zırhlı araçların eşliğindeki askerlerin dikenli tel, yangın söndürücü taşıdıklarını, silah seslerinin de duyulduğunu kaydetti.

Reuters, askerlerin bariyeri aştığı sırada burada bulunan iki kişinin silahla vurulduğunu, göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale edilmeye hazırlanıldığını bildirdi.

Bölgede askeri helikopterlerin uçtuğu görülürken, askerler sık sık hoparlörlerle ''bölgedekilerin bir an önce ayrılması, operasyon yapılacağı'' uyarısında bulunuyor.

Protestocular tarafından yapılan açıklamada da askerlerin bulundukları bölgeye girmeye başladığı, ancak kendilerinin de direnmeye hazır olduğu ifade edildi.

Bangkok'ta çatışmaların başlamasından bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı 39'a yükselmiş oldu.

Kızıl Gömleklilerin liderleri, Tayland Senatosu üyelerinin gözetiminde yapılacak yeni görüşmelere 'evet' demişti.

Hükümet ise görüşmelere başlamak için protestocuların kentin finansal merkezi yakınlarında kurdukları kamptan çıkmaları talebinde ısrarcı.

Eylemlerine iki ay önce, erken seçim düzenlenmesi talebiyle başlamış olan göstericiler mücadelelerini, kırsal kesimlerde yaşayan yoksulların elit kesime karşı giriştiği bir "sınıf savaşı" olarak nitelendiriyor.

Muhalif göstericiler, hükümetin 10 Nisan'da 25 kişinin ölümüyle sonuçlanan daha önceki şiddet dalgasının da sorumluluğunu üstlenmesini istiyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2010, 12:06
banner53
YORUM EKLE

banner39