Tayland'da polis eylemcileri kuşattı

Başkent Bangkok'ta göstericilerin işgali altındaki bölgeyi kuşatan Tayland ordusu müdaheleye hazırlanıyor.

Tayland'da polis eylemcileri kuşattı

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Haftalardır yönetimin istifası ve erken seçim isteyen "kırmızı gömleklilerin" eylemleriyle sarsılan Tayland’da gerginlik had safhaya çıktı.

Güvenlik güçleri Bangkok'ta Kızıl gömlekliler diye anılan protestocuları dağıtmak amacıyla kent merkezini kuşattı. Zırhlı araçların önümüzdeki saatlerde bölgeye girmeleri bekleniyor.

"Kırmızı gömleklilerin" liderleri ise yandaşlarına "gerekirse kendinizi tankların önüne atın, ancak ilerlemelerine izin vermeyin" çağrısı yaptı.

Devrik lider Taksin Şinavatra yanlısı göstericiler, yaklaşık 2 aydır başkent Bangkok’un ticari merkezini işgal altında tutuyor.

Hükümet, göstericilerin dün gece yarısına kadar Bangkok'un merkezindeki kamplarını boşaltmamaları halinde, kendilerine verilen su ve elektriğin kesileceğini belirtmişti.
Otobüs, tren gibi toplu ulaşım araçlarının da bloke edileceği, ayrıca kampa gıda sevkinin de durdurulacağı ifade edildi.

Başbakan Abhisit Vejjajiva, erken seçim için göstericilerin öncelikle burayı terketmesini şart koşuyor, aksi halde vaadinden de vazgeçeceğini söylüyor.

Kırmızı gömlekliler ise 10 Nisan’da 25 kişinin ölümüne yol açmaktan sorumlu tuttuğu Başbakan Yardımcısı’nın istifasını talep ediyor.

Göstericiler mücadelelerini, kırsal kesimlerde yaşayan yoksulların elit kesime karşı giriştiği bir "sınıf savaşı" olarak nitelendiriyor. Hareketin üyelerini genellikle Bangkok'un dışında yaşayan tarım işçileri oluşturuyor.

Abhisit Vejjajiva ise muhalefeti, yeni bir Tayland halkı yaratmaya çalışmakla suçluyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 14:18
banner53
YORUM EKLE

banner39