Tayland'da polis göstericilerle çatışıyor-FOTO

Bankgok'un merkezi savaş alanına döndü, polis göstericilere karşı gözyaşartıcı gaz kullandı

Tayland'da polis göstericilerle çatışıyor-FOTO


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Tayland'ın başkenti Bangkok'ta ordunun, yeni bir kontrol noktası oluşturmak için bir araya gelen hükümet karşıtı göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği bildirildi.

Reuters muhabiri, ordunun müdahalesinin ardından bir pazar yerinde bir araya gelen göstericilerin toplandıkları ana bölgeye doğru geri çekildiğinin kaydedildiğini belirtti.

"Kırmızı Gömlekliler" adlı grubun, askerlerin Bangkok'un merkezinde toplandıkları ana merkezlerine doğru ilerlemelerini engellemek için bir otobüsü de ateşe verdiği bildirildi.

BBC muhabiri, askerlerin hükümet karşıtı göstericilerin yoğun direnişiyle karşılaştığını, silah sesleri ve patlamalar duyulduğunu bildirdi. Kent merkezinde hem plastik hem de gerçek mermilerin hava uçuştuğu kaydediliyor.

tayland2.jpg

ESKİ GENERAL VURULDU

Dün geceki çatışmada Kırmızı Gömlekliler diye anılan eylemcilerden biri ölürken, protestoculara destek veren eski bir general, kimliği belirsiz bir kişi tarafından başından vuruldu. General Hattiya'nın durumunun ağır olduğu bildiriliyor.

Bugünkü çatışmalarda da bir kişinin öldüğü, 12 kişinin yaralandığı haber veriliyor. Yaralılardan üçünün gazeteci olduğu belirtilirken, yetkililer bölgeye su ve elektrik kesintisi uygulamayı sürdürüyor.

Kampın merkezinde ise protestocuların kendilerini lastik, ahşap kazıklar, dikenli teller ve benzeri malzemelerden yaptıkları barikatlarla çevrelediği haber veriliyor. Başkentteki olağanüstü hal uygulaması, 15 eyaleti kapsayacak şekilde genişletildi.

tayland3.jpg

ABD ve İngiltere'nin Tayland büyükelçilikleri ise olaylar nedeniyle bugün kapalı olacak.

Kendisini 'protestocuların askeri stratejisti' olarak niteleyen ve 'Kızıl General' olarak anılan Tümgeneral Hattiya'nın dün akşam saatlerinde vurulması, gerginliği iyice tırmandırdı.

Görevden alınmış olan generalle vurulduğu sırada röportaj yapıyor olan New York Times muhabiri Thomas Fuller, kampın bir köşesinde generale sorular sorduğunu, yarım saatlik bir röportajın ardından generalin tam "kampı ordu karşısında koruyabileceğinizi düşünüyor musunuz?" sorusunu yanıtladığı sırada vurulduğunu söyledi.

Tayland ordusu, daha önce terörist olarak gördüğü kişileri öldürmek için keskin nişancılar kullanacağı uyarısında bulunmuştu.

 tayland1.jpg

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2010, 13:11
banner53
YORUM EKLE

banner39