banner15

Tayland'da 'postmodern' bir darbe

Tayland sokaklardaki askerlerle bol bol fotoğraf çektiren turistler darbeyi eğlenceye çevirmiş durumda.

Tayland'da 'postmodern' bir darbe

Tayland'da hafta başında yapılan askeri darbenin ülke turizmine de darbe vurmasından endişe edilirken, Tayland'daki turistler hallerinden memnun. Sokaklardaki askerlerle bol bol fotoğraf çektiren turistler darbeyi eğlenceye çevirmiş durumda. Askeri yönetim ise geçici başbakan arayışında.

Tayland'da, Başbakan Thaksin Shinawatra'yı koltuğundan eden askeri yönetim, geçici başbakanı bu hafta ilan edeceğini açıkladı. Ordu sözcüsü Akara Thiproj, yeni başbakanın isminin birkaç gün içinde belirleneceğini ve en erken hafta sonuna doğru ilan edilebileceğini söyledi. Geçtiğimiz hafta yönetime el koyan askerler, iki hafta içinde sivil bir başbakanın göreve getirileceğini açıklamıştı.
 
Turist darbeden memnun
 
Tayland'da darbenin ardından beklenen olmadı. Ülkede askeri darbe yapılmış olmasına rağmen, sokaklardaki askerlerle bol bol fotoğraf çektiren turistler darbeyi eğlenceye çevirmiş durumda.
 
Özellikle Çin ve Japonya'daki bazı turizm acentaları rezervasyonları iptal etse de, ülkedeki pek çok turist kıllarını bile kıpırdatmadan tatillerine devam ediyor.
 
Tur rehberleri gezi planlarını darbeye gösterilerin ilgiye paralel olarak yeniden düzenledi.
 
Taylanf sokaklarına yansıyan bu görüntü ile Bangkok, bir film setini andırıyor. Tanklarda çiçekler, askerlerin kucaklarında bebekler var.
 
Darbeye ilgi sadece turistlerden değil
 
Tayland'ın farklı bölgelerinden de başkent Bangkok'a gelip darbenin izlerini yerinde görenlerin sayısı da hayli yüksek.
 
Thaksin Shinawatra'nın devrilmesini destekleyenler, "tüm bunlar, kara bulutların arasından güneşin doğduğunu görmek gibi" diyor. Kısacası Tayland postmodern bir darbe yaşıyor.
 
Çoğu Taylandlı da turistler gibi hallerinden memnun görünüyor.
 
Darbe 19 eyülde gerçekleşti
 
Tayland Başbakanı Thaksin Shinawatra, BM Genel Kurulu toplantıları için New York'tayken 19 eylül akşamı ülkede askeri darbe düzenlendi. Yönetime el koyan darbeciler, tüm ülkede sıkıyönetim ilan etti. Hükümet ve Meclis'i fesheden ordu, anayasayı da yürürlükten kaldırdı.
 
Tayland'daki darbecilerin lideri General Sonthi Boonyaratglin, ordunun iki hafta içinde yeni bir başbakan seçerek iktidardan çekileceğini açıkladı. Sonthi, ''demokrasiyi ve anayasal monarşiyi benimseyen bir kişi istiyoruz'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48