Tayland'ın başkenti yanıyor-FOTO

Askerlerin haftalardır süren eylemleri müdahale ile bitirdiği Bangkok'ta onlarca bina ateşe verildi

Tayland'ın başkenti yanıyor-FOTO


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Tayland'ın başkenti Bangkok'da ordu, hükümet karşıtı göstericilere yönelik operasyonlarını bitirdiğini açıklarken, eylemciler de merkezi bölgedeki devlet binalarını ateşe verdi. Bangkok'un merkezi bölgesinde yoğun duman yükselmeye devam ediyor.

Hükümet Sözcüsü Panitan Vattanayagorn, protestocu "kırmızı gömleklilerin" 6 haftadır bulunduğu Racaprasong ve Lumpini gibi önemli bölgelerde kontrolün ele geçirildiğini, ancak operasyonların devam etmesi gereken birçok bölge olduğunu belirtti.

tayland1.jpeg

Bangkok'daki itfaiye görevlileri, aralarında ticaret merkezlerinin de bulunduğu 20 kadar binanın yandığını açıkladı. Binaları muhalif göstericilerin yaktığı belirtiliyor.

Bangkok'un en gözde alışveriş merkezlerinde, çevredeki iş merkezlerinde ve bazı büyük binalarda göstericilerin çıkardıkları yangınları kontrol altına almak için itfaiye ve güvenlik güçleri büyük çaba sarf ediyorlar. Ateşe verilen binalar arasında Tayland Borsası SET ile ülke genelinde yayın yapan Kanal 3 televizyonunun binası da bulunuyor.

tayland2.jpeg

Gelişen olaylar sebebiyle Bangkok'ta bu gece için sokağa çıkma yasağı ilan edildi, Bangkok borsası da yarın ve cuma günü kapalı olacak.

Ordu bugün, hükümetin istifasını ve yeni seçimlerin yapılmasını isteyen göstericilere zırhlı araçlarla müdahale etmiş ve durumun kontrol altına alındığını açıklamış, protestocuların 5 lideri teslim olmuştu.

tayland3.jpeg

Askerlerin müdahalesi sırasında bugün biri İtalyan gazeteci, toplam 5 kişi yaşamını yitirirken, 60 kadar da yaralı bulunuyor.

tayland4.jpeg

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2010, 06:39
banner53
YORUM EKLE

banner39