banner15

Tayvan'da çamur selinden kaçan 700 köylüye ulaşıldı

Kurtarma ekipleri çamur selinde kaybolduklarından korkulan ancak mahsur kaldıklan anlaşılan köylülere ulaştı

Tayvan'da çamur selinden kaçan 700 köylüye ulaşıldıMorakot tayfununun Tayvan adasında yol açtığı çamur selinin yuttuğundan endişe edilen 700 kadar köylünün yaşadığı bildirildi.

Askeri yetkililer adanın güneyindeki dağlık bölgede yer alan dört köyün sakinlerinin evlerinin çamur ve kayaların altında kalmasından önce yüksek bir yere çıkmayı başardıklarını belirtti.

Bu köylülerin yerleri uydu telefonuyla tespit edildi ve köylülere yiyecek gönderildi. Helikopterler yaralı köylüleri taşıyor.

Ancak kurtarma çalışmalarına katılan yetkililer halen çok sayıda kişinin kayıp olduğunu açıkladı.

Tayvan'ın son 50 yıl içinde maruz kaldığı en şiddetli tayfun olan Morakot, adada en az 63 kişinin ölümüne yol açtı. Tayfundan dolayı Asya'da yaşamını kaybedenlerin sayısı 100'ü geçiyor.

Bu yılın sekizinci tayfunu olan "Morakot", Çin'in Zhejiang, Fujian, Anhui ve Jiangsu eyaletlerinde de sel ve toprak kayması gibi ciddi felaketlere neden oldu.

Çin Devlet Sel ve Kuraklıkla Mücadele Merkez'nden alınan bilgiye göre, Çin'in ana kesiminde 11 milyondan fazla kişinin yaşamını olumsuz etkileyen "Morakot" tayfunu, 8 kişinin ölümüne, 3 kişinin kaybolmasına ve yaklaşık 1.5 milyar dolar tutarında doğrudan ekonomik kayba yol açtı.

Çin'de 1 milyon 570 bin kişi de güvenli yerlere taşınmak zorunda kaldı.

Sivil İşler Bakanlığı'nın verilerine göre, bu yılın başından beri Çin'de meydana gelen doğal afetlerde 761 kişi öldü, 200 kişi ise kayboldu. Afetlerde 670 bin ev yıkıldı.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2009, 08:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35