Tayvan'da mafya ile siyaset birbirinden ayrılmadı

Tayvanlı mafya babasının ölmesi ülkede mafya-siyaset ilişkilerinin resmini verdi.

Tayvan'da mafya ile siyaset birbirinden ayrılmadı

 

Tayvanlı gangster Lee Chao-hsiung'un cenazesi, ülkenin önde gelen siyasilerini ve Asya mafyasını bir araya getirdi. 20 bin kişinin katıldığı tören, devlet başkanlarının cenazesini gölgede bıraktı

Yakalandığı böbrek kanseri nedeniyle ölen Big Lake (Büyük Göl) adlı Tayvanlı çete lideri Lee Chao-hsiung'un cenazesi, siyaset ve mafya dünyasını buluşturdu. 20 bin kişinin geldiği cenazeye, Japonya, Hong Kong, Macau ve Malezya mafyalarından da temsilciler katıldı. Tayvan eski Dışişleri Bakanlarından Taichung Mayor Jason Hu da törende hazır bulundu. Hu, Lee'nin 2 milyon dolarlık mirasını yardım kuruluşlarına bıraktığı için duyduğu memnuniyeti dile getirmek için cenazeye katıldığını söyleyerek, 'Teşekkürlerimi ifade etmek için buraya gelmem gerektiğini düşündüm' dedi.

Tayvan'da siyasilerle mafya arasında çok güçlü bağlar bulunuyor. Rüşvet ve diğer yollarla adayların siyasette güç kazanmasına yardım eden gangsterler, siyasetçilerin kendilerini yasalar karşısında koruyup kollaması ile ayakta kalıyor. Polisin, cenaze töreni için üst düzey güvenlik önlemleri aldığı görüldü. Mafya lideri Lee'nin kumar ve ateşli silah kaçakçılığı suçlarından hapse girdiği biliniyor.

Kaynak: Akşam

 

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 09:26
banner53
YORUM EKLE

banner39