banner39

Tazminatları eşi ve kızları ödeyecek

Kuveyt Er-Re'y El-Aam gazetesi'nde bugün yer alan bir habere göre, Başsavcı Cafer El-Musevi, Duceyl mağdurlarına verilecek tazminatları Saddam'ın eşinin, üç kızının ve kanunsuz bir şekilde Saddam'ın malları kendilerine geçen kişilerin ödeyeceğini açık

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Tazminatları eşi ve kızları ödeyecek

Abbas: Amerikalıların beğenisi şart

 

Eş-Şarku'l-Evsat gazetesinin bugünkü sayısında Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile yapılan uzunca bir röportaj yer alıyor.

 

Mahmud Abbas, halk tarafından seçilmiş hükümete dokunulamayacağı yönünde yanlış bir kanının var olduğunu, oysa hükümeti kendisinin atadığını ve dokunabileceğini öne sürüyor.

 

Ebu Mazin lakaplı Mahmud Abbas'a, Filistin'de yaşanan krizin çözümü için Filistinli gruplarla görüşmeler neticesinde bulunacak çözümün Amerikalılar tarafından kabul edilmezse ne yapacağı soruluyor. Abbas şöyle cevap veriyor:

 

"Amerikalılar ve Avrupalılar itiraz ederlerse, bu, başka bir çözüm bulmamız gerektiği anlamına gelir. Bu çözümden bahsetmeyeceğim. Niçin? Çünkü bu çözümün karşılıklı anlayışla sağlanması gerekir."

 

 

Tazminatları eşi ve kızları ödeyecek

 

Kuveyt Er-Re'y El-Aam gazetesi'nde bugün yer alan bir habere göre, Başsavcı Cafer El-Musevi, Duceyl mağdurlarına verilecek tazminatları Saddam'ın eşinin, üç kızının ve kanunsuz bir şekilde Saddam'ın malları kendilerine geçen kişilerin ödeyeceğini açıklamış.

 

Haberde belirtildiğine göre El-Musevi ayrıca, Saddam'ın varislerinin ellerindeki malların peşine düşülmesi ve bu malların Irak'a getirilmesi gerektiğini söylemiş.

 

El-Musevi, bu malların Saddam ailesinden olmayan fakat aileye yakın isimlerin üzerine kayıtlı olduğunu öne sürmüş.

 

 

'Irak referandumu'

 

Amerika'da bugün kısmi kongre seçimleri yapılacak. Cumhuriyetçiler ile Demokratlar arasında büyük bir  çekişmeye sahne olan bu seçimlerin Bush'un Irak politikalarına yönelik bir tür halk oylamasına dönüşeceği belirtilmişti.

 

Birleşik Arap Emirlikleri'nde yayınlanan El-Halic gazetesinin bugünkü sayısında, "5 yeni askerin ölmesi Bush'un ve Cumhuriyetçiler'in çıkmazını derinleştiriyor" üst başlığıyla verilen bir haberde bu konuya değiniliyor.

 

Haberde, Cumhuriyetçi Amerikan Yönetimi'nin ve Başkan Bush'un, Saddam'a idam cezası veren Irak Mahkemesi'nin bu hediyesinin bugünkü kongre seçimlerinde işe yaramasını umdukları belirtiliyor.

 

 

'Çalışan kazanır' kuralının katili: Torpil…

 

Kuveyt'te yayınlanan El-Qabes gazetesinde bugün Arap ülkelerinde başarının ve yükselmenin değişmez kuralı haline gelen bir olguya dikkat çekiliyor: "Vâsıta"… Türkçesi, "aracı", yani torpil…

 

"Kullanma süresi bitti mi?" üst başlığıyla ve "Çalışan kazanır… Torpilin öldürdüğü söz" başlığıyla verilen haberde, kişinin iş bulmada ve çalıştığı işte yükselmede artık bilgi ve becerisine değil, torpili olup olmadığına bakıldığı vurgulanıyor ve torpilin bazen mezhep veya cemaat birliği, bazen de kabilecilik şeklinde kendini gösterdiği söyleniyor.

 

Haberde vatandaşların ve uzmanların konuyla ilgili görüşlerine yer veriliyor. "Çalışan kazanır" sözü hakkındaki düşüncesi sorulan Ahmed El-Eşkinâni, "Torpilin olduğu yerde bu sözün hiçbir anlamı yok!" diyor.

 

Bedr Es-Subey'i'ye göre de, bu söz okullarda öğretildiği gibi kalıyor. Gerçek hayatta ise başarıyı belirleyen başka etkenler var ve bunların en önemlilerinde biri de torpil…

 

 

İran-Beyaz Rusya işbirliği

 

İran'da yayınlanan Arapça El-Vifaq gazetesinin bugünkü manşetinde, Beyaz Rusya Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko'nun Tahran ziyareti sırasında İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile yaptığı görüşme var.

 

Konuyla ilgili haberde Hamaney'in "Bağımsız devletlerin iradesi, güçlerinin ve etkilerinin artmasını sağlar" sözü çerçeve içinde başlığa taşınmış.

 

Haberin ana başlığı ise şöyle: "Başkanlar Ahmedinecad ve Lukaşenko'nun görüşmeleri sırasında İran tecrübelerini nakletmeye ve Beyaz Rusya'yla yardımlaşmayı güçlendirmeye hazır olduğunu ilan ediyor"

 

El-Vifaq'ın haberinde belirtildiğine göre, Beyaz Rusya Devlet Başkanı Lukaşenko, görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getirmiş ve İran'ın güçlü ve kararlı bir devlet olduğunu belirtmiş.

 

 

'Türkiye'nin efsanesi' öldü

 

Birleşik Arap Emirlikleri El-Beyan gazetesi, Türkiye Cumhuriyeti eski başbakanlarından Bülent Ecevit'in ölüm haberini "Türkiye'nin efsanesi Ecevit'in ölümü" başlığıyla okuyucularına duyurmuş.

 

Türk gazetelerinin 81 yaşında hayatını kaybeden Ecevit'i 'Türkiye siyasetinde iz bırakan bir efsane' kabul ettiklerini belirten El-Beyan, haberde, Ecevit'in laik devlet ilkelerinin savunucusu olduğunu da vurgulamış.

 

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?