banner15

TBMM Başkanı Arınç Sudan'da

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Sudan'da Osmanlı paşasının restore edilen türbesini açtı.

TBMM Başkanı Arınç Sudan'da

TBMM Başkanı Bülent Arınç, ''Bizim tarihimizde sömürgecilik, zulmetmek yoktur. Bizim tarihimiz, bilim, ahlak ve medeniyetin en güzel örneklerini göstermiştir'' dedi.

Arınç, Hartum'da Yapı Merkezi şirketi tarafından restore edilen ve içerisinde 11 mezar ile 19. Yüzyılda Sudan'da görev yapan Ahmet Ebu Vidan Paşa ile Musa Hamdi Paşa'nın türbelerinin açılış törenine katıldı.

Törende konuşan Arınç, Sudan Ulusal Meclisi Başkanı Ahmed İbrahim El Tahir'in davetlisi olarak bu ülkede bulunduğunu hatırlatarak, kendisine ve heyetine gösterilen yakın ilgi ve konukseverlikten dolayı teşekkür etti.

Türk ve Sudan halklarının ortak bir tarihe, inanca ve kültüre sahip olduklarını vurgulayan Arınç, ''Sizlere Türk halkının selamını ve sevgilerini getirdim'' dedi.

Arınç, Sudan'ın, Afrika'nın en büyük ülkeleri arasında yer aldığını, 9 ülke ile sınırı bulunduğunu ve bölgede stratejik önemi olduğunu söyledi. Bülent Arınç, şöyle devam etti:

''Biz burada, Sudan ve Türk halkının aynı zamanda ayrı bayrak altında özgürce birlikte yaşadığının işaretlerini görüyoruz. Bizim tarihimizde sömürgecilik yok, bizim tarihimizde zulmetmek yoktur. Bizim tarihimiz, bilim, ahlak ve medeniyetin en güzel örneklerini göstermiştir. Sudan'da da bu güzel tarih, hayırla yad ediliyor. Osmanlı'nın eserlerine sahip çıkıldığını açıkça gösteriyor.''

Arınç, bugün açılışını yaptığı türbede ''dost ve kardeş Sudan halkıyla karşılıklı sevgiye dayalı, içsel, güçlü ve sarsılmaz bağlara sahip olmamıza değerli katkılar sağlayan 19. yüzyılda bu ülkede görev yapmış Ahmet Ebu Vidan Paşa ile Musa Hamdi Paşa isimli iki değerli Osmanlı Türk Devlet adamını saygıyla yad ettiğini'' kaydetti.

TBMM Başkanı Arınç, mezar ve türbe yerlerinin yanında bulunan binanın da kendilerine tahsis edildiğini, buranın da Osmanlı Türk Eserleri Müzesine dönüştürüleceğini bildirdi.

Mezar ve türbenin restorasyonuna katkıda bulunan Sudanlı Profesör Yusuf Fadl Hasan ile Yapı Merkezi Başkanvekili Göksal Anadol'a birer plaket verdi.

Törene katılan Sudan Federal Kültür, Gençlik ve Spor Bakanı Muhammed Yusuf El Abdullah da Türkiye ile çok eskiye dayanan ilişkilerinin bulunduğunu vurgulayarak, mevcut ilişkileri karşılıklı menfaatlere dayanacak şekilde güçlendirmek istediklerini söyledi.

Türkiye'nin Hartum Büyükelçisi Fatih Ceylan da Sudan'ın Saukin kentinde bulunan Osmanlı camisi ile gümrük binasını da restore ederek, Sudan ve Türk halkın hizmetine açacaklarını söyledi.

Törene Arınç'ın yanı sıra TBMM heyetinde yer alan Anavatan Partisi Grup Başkanvekili Muzaffer Kurtulmuşoğlu, AK Parti Kastamonu Milletvekili Musa Sıvacıoğlu, AK Parti Osmaniye Milletvekili Şükrü Ünal, CHP Diyarbakır Milletvekili Mesut Değer, DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan ile çok sayıda Sudanlı davetli katıldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48