TBMM Başkan'ını seçiyor, Kamer Genç çekildi / Video

TBMM yeni başkanını seçmek için toplanırken Kamer Genç çekildi, Ak Parti adayı Köksal Totan'ı ilk turda seçtirmeye çalışacak.

TBMM Başkan'ını seçiyor, Kamer Genç çekildi / Video

 

TBMM Genel Kurulu, milletvekillerinin and içme töreninin yapıldığı 4 Ağustos Cumartesi günü adaylık başvurusu başlayan ve dün saat 24.00'de sona eren olan TBMM başkanını belirlemek için bugün toplandı.

Bundan önce saat 10.00'da Danışma Kurulu toplantısı yapılmış ve TBMM Başkanı seçim turlarının aynı gün içinde tamamlanması önerilmişti.

Öneri benimsenmiş TBMM Başkanı seçilene kadar turlara (4 tur) devam edilmesi kararı alınmıştı.

KAMER GENÇ TOPTAN LEHİNE ÇEKİLDİ

TBMM başkanlığı için AK Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan, MHP Antalya Milletvekili Tunca Toskay yarışıyor, Kamer Genç ise son anda adaylıktan çekildiğini açıkladı.Tunceli'den bağımsız olarak seçilen Kamer Genç oylama öncesi adaylıktan çekildiğini açıkladı.Çekilme gerekçesi olarak Köksal Toptan'ın yakın arkadaşı olmasını gösterdi.

İçtüzüğe göre, başkan seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte ikisi (367), üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğu (276) aranacak.

Üçüncü oylamada da salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oyu alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, Meclis Başkanı seçilmiş olacak.

Meclis Başkanlığı için bir yasama döneminde iki kez seçim yapılıyor. İlk seçilenin görev süresi 2, ikinci devre için seçilenin görev süresi ise 3 yasama yılı olacak.

Öte yandan TBMM Genel Kurulu 10 Ağustos Cuma günü de toplanacak. Toplantıda, Meclis Başkanlık Divanı için seçim yapılacak. Bugün ve cuma günü TBMM'ye ziyaretçi alınmayacak.

OTURUMU EN YAŞLI ÜYE ŞÜKRÜ ELEKDAĞ YÖNETİYOR

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu otorumu en yaşlı üye sıfatıyla CHP'li Şükrü Elekdağ'ın başkanlığında açıldı

OY VERME İŞLEMİ BAŞLADI

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, Başkanlık oylamasına geçti. Katip üye il il milletvekili listelerini okumaya başladı.
Katip üye il il milletvekili listelerini okumaya başladı

"REFİK KORALTAN'IN REKORUNU KIRABİLİRİM"

AKP’nin TBMM Başkan adayı Köksal Toptan, MHP dışındaki partilerin kendisine destek verdiğini belirterek, “385 oyla seçilen Refik Koraltan’ın rekorunu kırabilirim” dedi.

Toptan, Meclis Başkanı seçimi için Genel Kurul Salonu’na girerken gazetecilerin sorularını yanıtladı. MHP dışındaki partilerin desteğini aldığını söyleyen Toptan, “385 oyla, bu güne kadar en yüksek oyla seçilen Meclis Başkanı Refik Koraltan’ın rekorunu kırabilirim, bu nedenle oylama kısa sürebilir” diye konuştu.

Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2007, 15:56
YORUM EKLE

banner33

banner37