banner15

TBMM Irak gizli oturumu bugün

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin, bugün Irak gündemiyle kapalı bir oturum yapacağı bildirildi.

TBMM Irak gizli oturumu bugün

AKP ile CHP'nin verdiği genel görüşme önergelerin 18 Ocak'taki öngörüşmesinin ardından, Genel Kurul'daki asıl görüşmeler bugün saat 19.00'da yapılacak.

Bu, TBMM'nin Irak için son dört yılda yaptığı beşinci kapalı oturum olacak.

2003 yılında TBMM'de Irak ile ilgili olarak dört kapalı oturum yapılmıştı.

İçtüzük gereği, bu oturumların tutanak özetleri, daha sonra yapılan kapalı oturumlarda milletvekillerinin bilgisine sunulmuştu.

Kapalı oturumların ilki 6 Şubat'ta Irak'a olası müdahale için hazırlık yapılabilmesi, ABD'ye mensup teknik ve askeri personelin üç ay süreyle Türkiye'de bulunması amacıyla TBMM'ye sunulan iki ayrı Başbakanlık Tezkeresi üzerinde olmuştu.

Türkiye'de yabancı asker bulundurulması ve Türk askerinin yurtdışına gönderilmesi için yetki istemini içeren ikinci tezkere 1 Mart'ta yapılan kapalı oturumda görüşülmüştü.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'a gönderilmesine ve yabancı silahlı kuvvetlere ait hava unsurlarının Türk hava sahasını kullanabilmesine izin veren Başbakanlık Tezkeresi de 20 Mart'ta yapılan kapalı oturumda kabul edilmişti.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ta güvenlik ve istikrara katkı yapmak amacıyla Irak'a gönderilmesine ilişkin tezkere de 7 Ekim'de Genel Kurulda görüşülmüştü.

TBMM Genel Kurulu'nda, 2003'te İş Kanunu Tasarısı'nın 11'inci maddesinin görüşülmesi, verilen bir önergenin kabul edilmesiyle kapalı oturumda yapılmıştı.

TBMM Genel Kurulu, 2001'de Kıbrıs, 2000'de Mavi Akım Projesi, 1996'da ise Çekiç Güç ile ilgili kapalı oturum yapmıştı.

TBMM'nin ilk kapalı oturumu, 24 Nisan 1920'de olmuştu.

Atatürk, bu oturumda iç gelişmeler hakkında açıklamalarda bulunmuştu.

Bugüne kadar gerçekleştirilen kapalı oturumların konularını, ağırlıklı olarak iç ve dış güvenlik oluşturmuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35