TBMM Irak için görüştü

Irak'taki son gelişmeler konusundaki genel görüşme önergesi, TBMM Genel Kurulunun kapalı oturumunda ele alındı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
TBMM Irak için görüştü

Yaklaşık 4 saat 50 dakika süren kapalı oturumda, bakan ve milletvekillerinin dışında, yeminli stenograflar, işitme engelli iki kavas ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün isteğiyle Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan, Bakan Özel Müşaviri Altay Cengizer, Irak Özel Temsilci Yardımcısı Murat Özçelik ile Şube Müdürü Fazlı Çorman da hazır bulundu.

TBMM Genel Kurulu, Irak konusunda son 4 yılda 5. kapalı oturumunu gerçekleştirdi.
Kapalı oturum tutanakları, 10 yıl geçtikten sonra yayımlanabiliyor.

TÜRKİYE'NİN HASSASİYETLERİ AYNI KARARLILKLA DEVAM EDİYOR

Türkiye, Irak'ın parçalanmaması konusundaki kararlı tavrını sürdürürken, olası bir parçalanmanın, Irak'ı içindeki kargaşayı artırması ve bölgeyi daha sorunlu hale getirmesinden endişe ediliyor. Türk askerinin Kuzey Irak'a 16. kez girdiği, ancak yeniden böyle bir tezkere kararının alınmasının ise zaman içinde ortaya çıkacağı belirtiliyor.

Türkiye, Irak ve Kerkük politikalarında önümüzdeki günlerde bugün olduğu gibi kararlılığını sürdürecek. Irak'ın parçalanmasının bölgedeki dengeleri alt-üst ederken Irak'ta da içinden çıkılmaz bir hali ortaya çıkaracağı görüşünde olan Türkiye, bölgede barış, istikrar ve huzur ortamının sağlanması için bugüne kadar yürüttüğü siyasetinde de ısrarcı olacak. Bunun için önümüzdeki günlerde yeni görüşmeler ve yeni adımlar da atılacak.

Öte yandan Türkiye, bölgede yeni adımlar atma kararlılığını da önümüzdeki dönemde sürdürecek. Bu çerçevede Irak sınırında, Telafer'in kuzeyinde bugüne kadar açılmayan ikinci sınır kapısı Ovacık'ın açılması ile ilgili çalışmaları hızlandıracak.

Türkiye'ye Kerkük'te bugüne kadar yaşanan ve zaman zaman sıcak bir atmosfere bürünen Kerkük ile ilgili gelişmeleri de yakından izlemeye devam edecek. Özellikle anayasanın halkoyuna sunulmaması konusundaki hassasiyetini önümüzdeki dönemde de vurgulayacak olan Türkiye, Lozan'da çizilen çerçevede gerekli tüm girişimleri ve hassasiyetlerini de muhataplarına hatırlatacak.

Şu an için Kuzey Irak'a girilmesi noktasında bir değerlendirme yapılmazken, gerektiğinde bu konu da önümüzdeki dönemde ciddiyetle ele alınacak. Türk askerinin 16 kez Kuzey Irak'a girdiği belirtilirken, yeni bir tezkereyle TBMM'ye gelinecekse bunun artılarının eksilerinin değerlendirilmesi noktasında hassas bir denge gözetilmesinden yana olan Türkiye, kimsenin bölgede bir maceraya atılmaması uyarısında da bulunuyor.

Türkiye, her zaman olduğu gibi ABD ile stratejik ortaklık merkezinde ilişkilerini sürdürürken, AB ilişkilerinde de duraksamadan gerekli reformları yapma kararlılığını sürdürecek.

Kerkük konusunda atılması gereken adımlar attığı belirtilen Türkiye'nin bölgeyle ilgili diğer hassasiyetleri ise şöyle belirtiliyor:

- Türkiye'nin Irak'la ilgili dört vizyonu var. Güvenlik, siyasi ilke, ekonomi ve kültürel çatışmaların olmaması. Bu konuda iktidar da muhalefet de aynı tavır içinde.
- PKK'ya karşı her türlü adımı atma konusunda da bir mutabakat var.

- Kerkük konusu ABD'ye iletildi. Türkiye bu konuda macera peşine düşmeyecek. Yayılmacı bir siyasetin takipçisi olunmayacak. Yayılmacı ve maceracı, hamaset siyasetinin Türkiye tehlikeli buluyor.

- Türk askeri gerekirse 16 kez girdi 17. kez de Kuzey Irak'a girer. Bunun için Meclisten tezkere çıkarılması gerekirse tezkere Meclisin önüne gelir.

- Kerkük sorunu ancak Türkmenlerin varlığı korunarak çözülebilir.

IRAK'TA DÜŞEN UÇAK

Türkiye, Türk işçilerini taşırken Irak'ta düşen uçakla ilgili gerekli çalışmaları yapmakta da kararlılığını sürdürecek. Bu konuda uçağın Moldova'ya ait olduğu, ABD'nin kontrolündeki Irak'ta düştüğü kayıt altına alındı. Uçak Rus yapımı bir uçak olduğu için kara kutular da çözülmesi için Rusya'ya gönderildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?