banner39

TBMM'de 2. tur oylama sona erdi

TBMM 11. Cumhurbaşkanını seçiminin 2. tur oylaması için toplanırken DTP'nin son kez karar vereceği bildirildi.

Arşiv 24.08.2007, 14:59 24.08.2007, 16:59
TBMM'de 2. tur oylama sona erdi

Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin ikinci tur oylama  Meclis Genel Kurulu'nda sona erdi.

Meclis Genel Kurulu'nda oturumun açılabilmesi için gerekli olan 367 milletvekilinin bulunup bulunmadığı konusunda yoklama yapıldıktan sonra oylamaya geçildi ve oylama tamamlandı.

Cumhurbaşkanı seçiminde AKP'li Abdullah Gül, MHP'li Sabahattin Çakmakoğlu ve DSP'li Tayfun İçli yarışıyor.

Yoklamanın ardından 2. tur oylamaya geçildi. Abdullah Gül'ün bu turda seçilebilmesi için Ak Parti oylarının yanında 26 oy daha alması gerekiyor.

DTP SÜRPRİZ YAPABİLİR

Demokratik Toplum Partisi (DTP) milletvekilleri, cumhurbaşkanlığı 2. tur oylamasına 1 saat kala, bir araya geldi.

Saat 14.00'te mecliste bir araya gelen DTP grubunun toplantısına, DTP eşbaşkan vekilleri Nurettin Demirtaş ve Selma Irmak da katılıyor. DTP'lilerin meclisteki toplantısında cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin tavrını gözden geçirerek karara varacağı düşünülüyor.

AK PARTİ OYLARININ YANINDA 26 OY GEREKİYOR

Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı seçilebilmesi için AK Partili milletvekilleri ile birlikte 26 milletvekilinin daha desteğine ihtiyacı var.

Cumhurbaşkanlığı seçimi 2. tur oylamasında da, 367 şartı aranacak. Adayların 2. turda en az 367 milletvekilinin oyunu alamazsa seçim 28 Ağustos Salı günü yapılacak olan 3. tura kalacak.

Genel Kurul'da 20 Ağustos Pazartesi günü yapılan ilk tur oylamada, AK Parti'li Gül 341, MHP'li Çakmakoğlu 70, DSP'li İçli ise 13 oy almıştı.


TARİHİ OYLAMADA DAKİKA DAKİKA GELİŞMELER

16.21 - Sonuçlar, TBMM Başkanı Toptan'ın önüne geldi.

16.00 - Toptan, Tasnif Komisyonu üyelerini yerlerine çağırdı ve oy sayma işlemine geçildi.

15.58 - Oy kullanma işlemi sona erdi. TBMM Başkanı Toptan, oyunu kullanmayan milletvekili olup olmadığını kontrol etti.

15.39 - Cumhurbaşkanı adayları, Kayseri milletvekilleri Abdullah Gül ve Sabahattin Çakmakoğlu ilk turda olduğu gibi arka arkaya oylarını kullandılar.

15.17 - İlk oyları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül kullandı.

15.16 - Milletvekilleri oy kullanmaya başladı.

15.13 - TBMM Başkanı Toptan, oylama prosedürünü anlatıyor.

15.10 - Meclis Genel Kurulu'nda toplantı yeter sayısı (367) bulundu.

15.00 - TBMM Başkanı Köksal Toptan, saat 15.00'de Genel Kurul toplantısını açtı. Toptan, cumhurbaşkanı seçiminin 2. turunun oylamasına geçilebilmesi için gerekli olan toplantı yeter sayısının (367) belirlenmesi amacıyla yoklama yapılacağını duyurdu. Toptan, milletvekillerine elektronik yoklama için 10 dakika süre verdi.

14.40 - Köksal Toptan'ın başkanlık edeceği Cumhurbaşkanlığı seçimi 2. tur oylamasında da, 367 şartı aranacak. Adayların 2. turda en az 367 milletvekilinin oyunu alamazsa seçim 28 Ağustos Salı günü yapılacak olan 3. tura kalacak.

14:35 - DSP'nin cumhurbaşkanı adayı Tayfun İçli sorulara cevap verdi. Adaylık kararını parti kurultayının olduğu gün alındığını söyledi. Meclis'teki oylamaya katılmalarının sebebini demokratik bir tavır olduğunu anlattı.

CHP DIŞINDAKİ PARTİLER TAM KADRO

14:25 - Oylamaya katılacak vekiller Genel Kurul Salonuna doğru yürümeye başladılar. TBMM bahçesinde oldukça sakin bir hava var. Çünkü bu turda da Abdullah Gül'ün seçilemeyeceği konuşuluyor. Meclis bahçesinde 1.tur oylamaya katılan partilerin vekilleri tam kadro hazır bulunduğu gözlendi. Meclisi boykot ederek oylamaya katılmayacağını açıklayan ve bu konuda yalnız kalan CHP'nin vekilleride meclis bahçesindeler. CHP'li vekiller herhangi bir kulis faaaliyeti yürütmeden uzaktan olup bitenleri seyrediyorlar. CHP lideri Baykal ise oylama sırasında Ankara dışında.

14:15 - Medya kuruluşları Meclis bahçesinde üs kurmuş durumda. Oylamaya katılacak olan partilerin vekilleriyle röportaj yapmak için medya mensupları büyük çaba sarfediyor. 367 krizini bitiren MHP'li vekiller gazetecilerin gözdesi durumunda.

14:00 - 'Meclis'i boykot eden tek parti' konumundaki CHP, bu politikasında ısrar ediyor. Ancak Deniz Baykal'ın oylamaya katılan DSP ve MHP'ye yönelttiği ağır eleştiriler ters etki yaptı.

CHP'DEN BOYKOT ÇAĞRISI

DSP Genel Sekreteri Masum Türker de, CHP'ye 'Parlamento'ya gelerek bizim adayımıza oy verin' çağrısı yaptı. Sivil toplum kuruluşlarının desteğini alan Abdullah Gül, CHP dışındaki tüm partilerce de 'saygıyla' karşılanıyor. Anamuhalefet partisi CHP, oylamaya katılmama kararını sürdürürken diğer partilere 'boykot' çağrısında bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, "MHP eğer yeni bir değerlendirme yapıp 'Gül'ün seçilmesine aracı olmak istemiyoruz' derse, Türkiye'de çok şey değişecek. Öyle bir durumda DSP'nin de yeni bir değerlendirme yapacağı ihtimalini kuvvetli görüyoruz." dedi.

MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır, Köşk seçimi boyunca Meclis'i boykot etmeyeceklerini ve adayları Sabahattin Çakmakoğlu'nu destekleyeceklerini vurguladı. Şandır, "Seçim sürecinde Meclis'te bulunacağız. Sonuna kadar kendi adayımızın arkasında duracağız." diye konuştu. DSP de aday gösterdiği Tayfun İçli'ye desteğini sürdürecek.

Ajanslar

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?