banner15

TBMM'de yeni Anayasa Mahkemesi için 337 oy

TBMM Genel Kurulu'nda Anayasa Mahkemesi'ni düzenleyen 17. maddesi 337 oyla kabul edildi.

TBMM'de yeni Anayasa Mahkemesi için  337 oy


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TBMM Genel Kurulunda, Anayasa değişikliği teklifinin 17. maddesi 69 ret oyuna karşı 337 oyla kabul edildi. 

Anayasa değşiklik paketinin kritik maddelerinden biri meclis genel Kurulu'ndan geçti. 17. maddeyle Anayasa Mahkemesi'nin yapısı yeniden düzenleniyor.

Anayasa değişikliğinde dün 8. madde şoku yaşayan AK Parti, Anayasa Mahkemesi'nin yapısını düzenleyen 17. maddeyi Genel Kurul'dan geçirdi.

Muhalefetin Anayasa paketine destek vermeme nedeni olarak gösterdiği 3 maddeden biri olan düzenleme, 337 oyla kabul edildi.

Tartışılan bir diğer madde; siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıran düzenleme, dün 327 oyda kalmış ve düşmüştü. Kritik maddelerin sonuncusu olan HSYK'yle ilgili düzenlemenin ise yarın görüşülmesi bekleniyor.

UFUK URAS'TAN DESTEK

 

BDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, bugünkü askere sivil yargı yolu açan madde de olduğu gibi, Anayasa Mahkemesi'yle ilgili düzenlemeye de kabul oyu verdi.

4 bağımsız milletvekilinin de aynı yönde oy kullandıkları belirtilirken, Uras'ın oy vermesi sırasında AK Parti grubu ayağa kalkarak alkış tuttu.

Grubu oylamaya katılmayan Uras, daha sonra CHP'li Çetin Soysal'ın yanına otururken, kendisine CHP sıralarından laf atıldı. Tartışma fazla büyümedi; Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin'den de, "Herkesin, hür iradesiyle oy kullanmama hakkı olduğu gibi oy kullanma hakkı da vardır" anonsu geldi.

ASKERE SİVİL YARGI DA GEÇTİ

Öte yandan, Anayasa değişikliğinin 2. turunda, teklifin askere sivil yargı yolunu açan 16. maddesi 72 ret oyuna karşı 336 oyla kabul edildi.

Teklifin 16. maddesiyle Anayasa'nın "Askeri Yargı" başlıklı 145. maddesinde değişiklik yapılıyor. Yeni düzenlemeyle askeri kişilere sivil yargı yolu açılıyor, sivillerin savaş hali dışında askeri mahkemelerde yargılanamayacağı hükmü getiriliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2010, 08:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35