TBMM'deki kavga öfke dalgaları oluşturdu-VİDEO

Meclis'teki kavgalı gecenin ardından gerginlik devam etti, partiler tartışmalardan sonra birbirlerini özür dilemeye çağırdı.

TBMM'deki kavga öfke dalgaları oluşturdu-VİDEO

Okan Haksever-Ankara / Dünya Bülteni

Dün Meclis'te yaşanan kavganın ardından MHP kurmayları Başbakan Erdoğan’ı ve Başbakan Yardımcısı Arınç’ı suçlayıp, Türk milletinden özür dilemeye çağırdı. Arınç, oturumu yöneten CHP’li Güldal Mumcu’yu suçladı. AK Partililer ise MHP’li Osman Durmuş’u suçlayıp, Müslümanlardan özür dilemeye çağırdı.
 
TBMM Genel Kurulu, dün gece tarihi bir oturuma sahne oldu. MHP’li Osman Durmuş’un AK Parti Aydın İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Hakkı Eser’in “Tayyip Erdoğan bizim için adeta ikinci bir peygamber gibidir” sözlerini gündeme getirmesi üzerine kavgaya dönüşen gerginliğin artçı sarsıntıları bugün de sürdü. AK Parti, CHP ve MHP yöneticileri ard arda basın toplantısı düzenleyerek birbirlerini suçladı.
 
Önce MHP yöneticileri basın toplantısı düzenleyerek, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ı, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu’nun odasını basmakla suçladı. Oktay Vural, gazetecilere AK Parti Aydın İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Hakkı Eser’in “Tayyip Erdoğan bizim için adeta ikinci bir peygamber gibidir” ifadelerinin yer aldığı konuşmasının ses kaydını dinletti.

MHP Grup Başkanvekilleri Mehmet Şandır ve Oktay Vural, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ı, “MHP Grubundan ve Türk milletinden” özür dilemeye çağırdı.

 MHP’Lİ ŞANDIR : BAŞBAKAN’IN RUH SAĞLIĞINDAN ENDİŞELİYİZ

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, “Bu sağlıklı bir ruh hali değildir. Sayın Başbakan’ın ruh sağlığından endişe duyuyoruz” derken, başörtüsü tartışması konusunda da, “İlk günden bu yana başörtüsü meselesini çözmesi için AKP’ye teklif götürdük. Samimi destek verdik” dedi.

VURAL : SES KAYDINI DAHA ÖNCE DE AÇIKLADIM


MHP’li Oktay Vural da “Başbakan eşinin hastaneye girişinin engellenmesini doğru bulmuyoruz” derken, bu şahsın bu açıklamalarını daha önce de gündeme getirdiklerini anımsattı. Vural, “Hani barınmazdı? Karikatür krizine neden olan Rasmussen’in yolunu açan Erdoğan’ın samimiyetinden şüphe ediyorum” diye konuştu.

ARINÇ’IN HEDEFİNDE GÜLDAL MUMCU VARDI

MHP sözcülerinin ardından Meclis’te basın toplantısı sırası Başbakan Yardımcısı Arınç’a geçti. Güldal Mumcu’nun eşi merhum Uğur Mumcu’nun hukuk fakültesinden asistanı olduğunu ve gazeteci olduktan sonra da ilişkilerinin devam ettiğini anımsatan Arınç, “Güldal Mumcu’yu çok sevdiğimiz arkadaşımızın Türk milletine emaneti olarak görüyorum. Saygısızlık yapmam sözkonusu olamaz” dedi. Ancak, Mumcu’yu, Genel Kurul’u yönetirken “CHP’nin militanı” gibi hareket etmekle suçladı.

“MUMCU ANAYASAYI ÇİĞNİYOR”


Mumcu’nun CHP’nin Grup toplantılarına katılarak, Anayasa’nın 94. maddesinin 4’üncü fıkrasını çiğnediğini savunan Bülent Arınç, “Eleştirdim. ‘Genel Kurul’u böyle yönetirsen bu işi sonu kötüye gider; kavgaya gider. Tarafsız ve adil olun’ dedim. Sözlerimde hakaret yoktur. Spontane davranışımı bir milletvekili olarak yaptım. Yürütmedeki görevimle bir ilgisi yoktur” dedi. CHP’li Arınç, “Oda bastı sözünü reddediyorum. Oda basmaya öyle gidilmez. Odanın kapısı açıktı, girdim” dedi. “Mumcu’nun yönettiği her oturumda gerginlikler yaşandığını” savunan Arınç, “Başkalarının arkasından söylediğini ben gidip yüzüne söyledim” dedi.

“DURMUŞ’A ACIYORUM”


MHP’li Osman Durmuş’un, AK Partili Belediye Meclis Üyesi İsmail Hakkı Sezen’in sözlerini gündeme getirmesinin de doğru olmadığını kaydeden Arınç, “Bir densiz bir laf etmiş. Bundan siyasi rant devşirmeye çalışanlara acıyorum” dedi. Arınç, “Uyuşturucuyla yakalanan biri ‘bu malları Angela Merkel’den aldım’ dese ne yapacağız.Bir MHP’li çıkıp Bahçeli’yi mehdi ilan etse, bir CHP’li çıksa ‘Asıl Atatürk Baykal’dır dese AK Parti milletvekilleri çıkıp, ‘Bunu siz söylüyorsunuz diye Meclis’te gündeme mi getirecek. Tayyip Erdoğan’ın inancı, ibadeti bellidir” diye konuştu.

AK PARTİ : OLAYLARIN SORUMLUSU OSMAN DURMUŞ’TUR


Ortak basın toplantısı düzenleyen 5 AK Parti Grup Başkanvekili ise olaylardan MHP’li Osman Durmuş’u sorumlu tuttu. Bekir Bozdağ, MHP'li Osman Durmuş'u “Hz. Peygamber’e, başörtülülere ve Başbakan eşi Emine Erdoğan’a dil uzatmakla” suçlayıp, Müslümanlardan özür dilemeye çağırdı. Bozdağ, “GATA'da yaşanan olay; hasta ziyaretine alınmıyor. Burada kınanması gereken bir şey, çağdışılık varsa; o da çağdışı zihniyeti kınamaktır" dedi.

 Bozdağ, "Bazı vekillerimiz MHP'li milletvekillerinin yumrukları ile darpedildi. Vekilimizin gözlüğü kırıldı. Bursa vekilimiz Güven Hastanesi'nde tedavi görüyor. Ordu milletvekilimiz Eyüp Fatsa'nın parmağı kanadı. Bu olaylar kınanacak yanlış olaylardır.
 
SARHOŞ TARTIŞMASI
ÖZKAN : ARINÇ SARHOŞ TAKLİDİ YAPTI

 MHP’nin Başkanlık Divanı Üyesi Murat Özkan, Başbakan Yardımcısı Arınç’ın sarhoş taklidi yaptığını iddia etti. Özkan, olaylı akşam Genel Kurul Salonu’nun arkasındaki odada Güldal Mumcu ile dinlenirken, Arınç’ın odaya gelerek, Güldal Mumcu’ya, “Genel Kurul’u yönetemiyorsun. Sarhoş adama (CHP’li Çetin Sosyal) niye söz veriyorsun” dediğini söyledi. Özkan, Arınç’ın bu sırada ceketinin önünü açıp, bacaklarını çarpık hale getirip yürüyerek sarhoş taklidi yaptığını iddia etti.

 ARINÇ : YÜRÜYÜŞÜNDEN SARHOŞ OLDUĞUNU TAHMİN ETTİM

Arınç, Özkan’ın bu iddiasını doğruladı ancak, taklit yapmadığını ileri sürdü. CHP’li Çetin Sosyal’ı, kürsüye yürüyüş şeklinden sarhoş olduğunu tahmin ettim” dedi. Arınç, “Ben hayatında alkol almamış biri olarak sarhoş taklidi yapamam” diyerek, taklit iddiasını reddetti. Arınç, CHP’li Sosyal’ın, kürsüye gelirken ceketinin önünün açık olmasını ve konuşmasına başlarken, Genel Kurul’u selamlamamasını eleştirerek, “Sallam sullam kürsüye geliyor. Başkan memnuniyetle kabul ediyor. Kabadayı edasıyla kürsüye gidilmez” dedi. 

 SOYSAL : 7 AYDIR İÇMİYORUM


CHP’li Çetin Sosyal ise, Genel Kurul kürsüsüne çıkarken sarhoş olmadığını belirterek, “Ben 7 aydır diyetteyim. Tek yudum dahi içmiyorum” dedi. 
 
KORUMALAR GENEL KURUL’A GİRMEYE ÇALIŞTI MI ?

Meclis’te kavgalı dakikalar yaşanırken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin korumalarının Genel Kurul Salonu’na girmeye çalıştığı iddia edildi. Dün bu iddiayı AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ gündeme getirdi. Bozdağ, “Bu olay Meclis tutanaklarında var. Koruma Mehmet Yeşilkaya, kendisini uzaklaştıran korumalara, küfrederken olay yerinden uzaklaştırılıyor. İsminin ise İsmail Hakkı Özkan olduğunu söylüyor" diye konuştu.

KÜFÜRLER HAVADA UÇUŞTU

Bozdağ, kulislerde görevli Meclis polislerinin olaya ilişkin düzenlediği tutanakla, Bahçeli’nin bir korumasının, Genel Kurul’a girmelerini engelleyen diğer polislere, küfür ettiği sansürsüz biçimde okudu. Bu iddia dün TBMM Başkanı M. Ali Şahin’e de soruldu. Şahin, ''Güvenlikten sorumlu ilgili emniyet mensupları tarafından zabıt tutulmuş. Böyle bir zabıt sabahleyin önüme geldi. Sanıyorum, Emniyet Genel Müdürlüğüne de gönderilmiş, idari bir işlemdir, Emniyet Genel Müdürlüğü bu işlemleri yapacaktır'' dedi.

ELİTAŞ : MUMCU, ‘İSTEDİĞİM GİBİ YÖNETİRİM’ DEDİ

MHP’li Başkanlık Divanı Üyesi Murat Özkan, Arınç’ın Güldal Mumcu’yla tartışmasının ardından AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın odaya girdiğini anlatarak, “Elitaş’ı, sakin olmaya davet ettim. Bana ‘iki kişi konuşurken üçüncü kişiye bilmen ne yemek düşer’ dedi. ‘Sen sus oğlum’ diye hitap etti” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 17:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
cengiz han
cengiz han - 9 yıl Önce

türkiye şu an gerçek monarşi ile yönetiliyor.artık demokrasi cumhuriyet demeyelim.bu adamlar iktidarı aldılar istedikleri her makama kendi adamlarını atadılar tek birşey kaldı oda son devrimlerini yapmak.1 seçim daha kazanırlarsa bu işlemde tamam olacak tek merak ettiğim yönetimde başımızdakinin sıfatı 1-padişah 2-sultan 3-kral 4-halife reisi cumhur gidip bunlardan hangisi gelecek merakla beklemedeğim Allah türk milletine yardım etsin.

cengiz han
cengiz han - 9 yıl Önce

az önceki yorumuma eklemek istediğim bir iki satır var.malesef cumhuriyet tarihinin bu döneminde gerçek bir parti olmadığı için ülkeyi düşünen halkını düşünen insanlar hep birde bu partiyi deneyelim mantığıyla oy vermiştir halada ülkeye yeni kan bu halk beklemektedir.halkın sorununa bu meclismi çözüm bulacak heyhattt

asi isimsiz
asi isimsiz - 9 yıl Önce

bu dönemde hala gerçekleri görmediği için ak partinin suçlu olduğunu konuşanlara yuhh olsun

şaşa kalan..
şaşa kalan.. - 9 yıl Önce

Gerçek bir parti olmadığı doğru da bu iktidarın istediğini yapabildiği tartışmalı..

fatih koyuncu
fatih koyuncu - 9 yıl Önce

tayyip erdogan basbakanimiz sen var oldukca türkiyemise hic kim se hic birsey yapamaz allah seni basimizdan eksik etmesin cekemeyenler cooook ama ne yapalim onlar olduklari yerde kasinsinlar dursunlar onlar daha cook beklerler ihtitar olacagiz diye

murat han
murat han - 9 yıl Önce

coklaf yalansız cokmal haramsız olmaz kefenınde cebıyok dye bılıyorum acaba yanlısmıyım yada sıyasetten gerıye kalmısmıyım duısundum bende nedenyok acaba akpye kayıt olmamısmıyım para pul akpde ıtıbar mhpde ben ıtıbardan yanayımMHP

Murat YILDIZ
Murat YILDIZ - 9 yıl Önce

Dönem DSP ANAP "MHP" koolisyon dönemi.
Merve Kavakçı Meclise türbanla gireceğini açıklıyor.
O dönem mecliste bir de Mhp'li başörtüsü milletvekili var.
Merve Kavakçı açıklamasını yapıyor, tüm gözler mhp'de.
mhp'li başörtülü milletvekilinin bvirşey söylemesini bekliyor ama hiç bir açıklama yapılmıyor.

Ve Meclis Oturum günü geliyor.
Merve Kavakçı başörtüsüyle geliyor MHP li vekil başını açıyorda geliyor.

Merve KAVAKÇI doğrumu yaptı yanlış mı yaptı bu ayrı bir tartışma konusu.

Benim dikkatimi çeken ve sizlerin de dikkatinizi çekmek istediğim şey şu:
Neden her tür konuda dik duruyoruz, canımızı bile veririz, davamız bu bizim asarız keseriz, vatan, millet naralarıyla yıllardır varlığını sürdüren Mhp o gün dik duramadı.En azından o vekil meclise gelmeyenlirdi.

İdam, Abdullah ÖCALAN gibi konulara hiç girmeyeceğim ama sadece şunu söyleyeceğim:
Bugün Abdullah ÖCALAN imralıda yatıyorsa, o gün idam edilmemişse bunun sorumlusu DSP-ANAP-MHP koolisyonudur.
Onların yaptıkları yasa ile idam kaldırıldı.
Yalan mı?
İp atmayla, bağırıp çağırmayla hakkaten milliyetçilik olmuyor.

!!!Ben akp'li değilim bu arada.
Objektif bir yurttaş diyelim yeter.

yıldız
yıldız - 9 yıl Önce

siyasete aile karışmaz koskoca miletvekili olmuşlar biri konuşurken susmayı bilmiyorlar ülkeyi biz yöneteriz diye basbas bağırıyorlar hadi ordan önce söz hakkı nedir onu ögren ALLAH yardımcın olsun başbakan ERDOĞAN..


banner39

banner36

banner37

banner35