banner39

TC No dolandırıcıların 'yolsuzluk anahtarı'!

TC Kimlik Numarası dolandırıclar için yolsuzluk yapmanın anahtarı haline geldi.

Arşiv 29.09.2009, 12:20 29.09.2009, 13:26
TC No dolandırıcıların 'yolsuzluk anahtarı'!

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Vatandaşlık numarası hayatın her alanına girince dolandırıcıların 'yolsuzluk anahtarına' dönüştü.

Cihan Haber Ajansı'nın iddiasına göre, tedavi ve ilaç alımında her kapıyı açan TC kimlik numaraları kolay yoldan para kazanmak isteyenlerin ekmeğine yağ sürüyor.

Ankara Valiliği'nin Gülhane Askeri Tıp Akademisi, eczacı odaları, hastanelere ve kaymakamlıklara gönderdiği 'ilaç suiistimali' başlıklı yazı vatandaşlık numarasının dolandırıcıların işini kolaylaştırdığını gözler önüne serdi.

Hükümetin ilaca ayırdığı 14,6 milyar dolarlık bütçeye göz diken dolandırıcılar vatandaşlık numarasına sarıldı. Sağlık karnesinin kaldırılıp sigortalıların işini kolaylaştıran vatandaşlık numarası kolay elde edilebildiği için illegal yoldan para kazananlara yarıyor. İnternet üzerinden başkalarının kimlik numaralarını alan kişiler, sahte raporlar düzenleyip eczanelerden bol miktarda ilaç alıyor. Bu ilaçlar daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu'na fatura edilerek devletin kasasından milyonlarca lira çıkıyor.

TRABZONLU SAĞLAM KİŞİYE ZONGULDAK'TA 6 HASTALIKTAN İLAÇ RAPORU HAZIRLANDI

Son olarak Ankara Valiliği'nin 'acil' kodlu yazı, ilaç alanında vatandaşlık numaralarıyla yapılan yolsuzluklar zincirini ortaya çıkardı. İl Sağlık Müdürlüğü'nden gelen bilgilerle hazırlanan yazıda Türkiye genelinde yapılan ilaç suiistimaline dikkat çekiliyor.

Valiliğin uyarı talimatında sigortalıların kimlik numaralarıyla hazırlanan ilaç raporlarından ne hastanelerin haberi var ne de vatandaşın. Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü'nün Ankara Valiliği'ne gönderdiği bilgilendirme notuna göre Trabzon'da ikamet eden Serkan Yazıcı adına Çaycuma Devlet Hastanesi'nde 6 hastalık sebebiyle sahte ilaç raporu düzenlendiği belirlendi. Halk arasında sara hastası olarak bilinen epilepsi, narkolepsi ve febrilkonvülziyonlar tanılı bir adet ilaç raporunun Yazıcı adına hazırlandığı kaydedildi.

Yine aynı kişinin 11 haneli vatandaşlık numarasıyla aynı gün anksiyete bozukluğu, yeme bozukluğu ve depresyon tanılı ilaç raporu çıkarıldığı tespit edildi.

Çaycuma Devlet Hastanesi'ne dönük incelemelerde hastane kayıtlarında bu raporun bulunmadığı ortaya çıkarıldı.

Alınan bilgiye göre bu rapor doktorların imzaları kullanılarak bir şebeke tarafından hazırlandı.

Yine Osmaniye Devlet Hastanesi'nde Murat Çortuk adına düzenlenen ilaç raporunun hastadan ve hastaneden habersiz hazırlandığı ortaya çıktı.

Hastane Başhekimliği kayıtlarında bu raporun bulunmadığı belirlendi.

Trabzon'da ise 'bu kadar da olmaz' dedirten bir ilaç suistimali yaşandı. Şikâyet üzerine harekete geçen Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü'nün incelemelerinde Ziya Köse, Orhan Yıldız ve Zülfiye Kaya isimli vatandaşlar adına sahte raporlar düzenlendi.

Bu kişiler adına aylarca ilaç alındığını tespit eden yetkililer, üç isimle yüz yüze görüşüp söz konusu raporları sordu.

Ancak Fatih Devlet Hastanesi'nde düzenlenen raporlardan Köse, Yıldız ve Kaya'nın haberleri olmadığı ortaya çıktı. Başhekimliğe yönelik soruşturmada da üç kişi adına düzenlenen ilaç raporlarının kayıtlarının bulunmadığı tespit edildi.

Yetkililer, her türlü ihtimale karşı hastane personeline yönelik takibi sürdürüyor.

HAYALİ HASTALIKLA KANSER İLACI ALAN KİŞİ 4 İLDE ARANIYOR

Rize Sağlık Müdürlüğü'nün H.İ.U isimli şahısla ilgili ihbarı 4 ili alarma geçirdi. Söz konusu kişinin kullandığı uyuşturucu ilaçlarla ilgili yapılan çevre iller ve hastanelerdeki incelemelerde H.İ.U'nun kemoterapi tedavisi görmediği belirlendi.

İstanbul ve Antalya İl Sağlık müdürlükleri de aynı şahsın ilaç suistimali yaptığını sağlık kurum ve kuruluşlarına gönderdi.

Bu kişiye uyuşturucu ilaç yazılmaması talimatı verildi.

Yetkililer, benzer usulsüzlüklere karşı vatandaşların kimlik numaralarına sahip çıkmasını istedi.

Ayrıca internet üzerinden vatandaşlık numarasına ulaşılmasına bir engel koyulması talebinde bulunuldu.


 

banner53
Yorumlar (1)
HASAN 12 yıl önce
Bu sorunlara çözüm bulunmasının okadarda zor olduğunu düşünmüyorum.Kapsamlı bir çalışmayla dolandırıcılığı çok aza indirebilicek sistemler kurulabilir.Örneğin bankada basit bir eft yapıldığında cep telefonuyla onay isteniyor.TC kimlik nosuyla ilaç alınan şahsında telefonuna bu tarzda bir onay msjı atılabilir bu zamanda cep telefonu kullanmayan pek az insan var.Parmak izi uygulamaları yapılabilir.Örneğin tum ülke genelinde bir ağ oluşturmak zor olmamalı doktor hastayı muayene edip ilacını yazdıktan sonra o veya yanındaki yardımcısı hastanın tc kimlik numarasıyla hastanın tüm muayene bilgilerini ilaç giderlerini girerse eczacıda sadece bu sisteme göre ilaç verebilir.Ayrıca bu sistemin herhangi bir çökme ihtimaline karşı hastanın her türlü bilgileride hastanede yada ortak bir merkezde arşivlenmelidir. Tc kimlik numarası her kurumda isteniyor bunun kullanımını ve erişimini engellemek çok güçtür vede gereksiz.Bunu yapıcağımıza TC kimlik numarasıyla Türkiyenin herhangi bir yerinden işlem yapılan kişiye anında bilgi aktarımı yapılmalıki işlemden haberi olsun yada parmak izi sistemi.Bu cep telefonu olur mail olur yani bir çok sistem kurulabilir.Türkiyede genel olarak her kurumun bilgi ve teknoloji iletişim sistemleri ıslah edilmeli ve bundan maximum fayda sağlanmalıdır.Her türlü elektronik ve kağıt evrakların hem dijital ortamlarda hemde klasörler halinde sağlam arşivlemeleri yapılmalı ve korunmalı resmi kurumlara arşiv elemanları koyulmalı ve bunlar denetlenmelidir kamu veya özel sektör çalışanının hem kendi işini yapıp hemde vatandaşın işlemlerini arşivlemesi güçtür.Akıl yoluyla ve istişarelerle çok iyi sistemler kurulabilir bu sistemlerle imza sahteciliğinin dolandırıcılığın önüne kolayca geçebiliriz.En basitinden bir cep telefonu hattı değişikliği veya basit bir iş için başvuru yaptığımızda nufus cüzdanımızın önlü arkalı fotokopisini veriyoruz.Kurumlar art niyetli olmasa bile şahıslar art niyetli olabilir.Birinin üstüne bu bilgilerle şirket kurulduğunda bundan aylar yada yıllar sonra haberi olmamalıdır.Dediğim gibi özel bilgiler hep istenecektir ama önemli olan TC kimlik numarasıyla bir şahısla ilgili yapılan bir işlemi ve bu işlemi yapanı en kısa sürede bu TC numarasına sahip kişiye bildirecek bir sistem kurmalıyız yada sistemler.Bunları yapmazsak dolandırıcılğın önüne geçmemiz mümkün değildir.Ayrıca dolandırıcılık yapan şahıslarada caydırıcı cezalar verilmeliki garipleri yada devleti dolandırmadan önce 20 kere düşünsünler.

Birisi bir konuyla ilgili fikir verdiğinde düşünmeden eleştiriyoruz eğer gerçekten kalkınmak istiyorsak birbirimizi dinlemeliyiz sorunlarımızı payşatıkça çözüme ulaşabiliriz saygılar
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?